Architektura

Fotograficzne uzupełnienie do Kościół św. Józefa w czasopiśmie Moderne Bauformen.

Rafał Tylenda  zakupił na portalu ebay.de trzy fotografie które doskonale uzupełniają artykułu

KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA W CZASOPIŚMIE ”MODERNE BAUFORMEN „ . ZDJĘCIA I KOMENTARZ DO JEGO ARCHITEKTURY.

Wykonane zostały najprawdopodobniej przez tego samego fotografa, którego zdjęcia tam zamieszczono.

I  Ołtarz św. Antoniego. Gobelin.

Na tym zdjęciu zobaczyć można też niewielki obraz drogi krzyżowej. Jej autorem był prof. Kaspar Schleibner z Monachium i znajduje się ona obecnie w w krypcie kościoła. W 1941 roku zastąpiły je stacje drogi krzyżowej autorstwa Antona Figla z Monachium.  ( z książki „Historia Kościoła i Parafii św. Józefa w Zabrzu”).

Zdjęcie I jest zbliżeniem kadru fotografii nr 7. (Widoki z chóru i z kaplic bocznych). Widać na nim ołtarz boczny z gobelinem (tapiserią) który przedstawia świętego Antoniego proszonego o wstawiennictwo w modlitwie (napis „Heiliger Antonius bitte für uns”). Ten kilim prawdopodobnie nie przetrwał do dziś padając ofiarą „zacierania śladów niemczyzny” od 1945 roku.

Obecnie elementem centralnym ołtarza jest płaskorzeźba.

Zdjęcie pochodzi z książki „Historia Kościoła i Parafii św. Józefa w Zabrzu”.

II Klęcznik.

Zdjęcie II przedstawia klęcznik, który do dzisiaj znajduje się w kościele.

Zdjęcie III jest identyczne ze zdjęciem nr 8, co potwierdza że wykonał je ten sam fotograf. Niestety nie znamy jego imienia.

III Sedilia.

Serdecznie dziękuję  Rafałowi Tylendzie  za udostępnienie tych zdjęć, Klaudii Domańskiej  za konsultacje i  Markowi Jankowskiemu  za pomoc.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                                                          25.06.2020