Pocztówki Mikulczyce Mikultschütz Klausberg

Dwa kościoły i zagadka cudownego obrazu z Mikulczyc.

Na tej pocztówce znalazły się aż dwa zabrzańskie-mikulczyckie mity. Drewniany kościół z prawej strony nie był kościołem Mariackim, jak opisano to na pocztówce, jego patronem były św. Wawrzyniec. Data jego budowy (1004) to tylko legenda. Znalazła się ona w protokole wizytacji parafii w 1791 roku, gdzie pleban Valentin Andlauff opisał, że w czasie remontu budowli ukazał się wyryty napis z datą 1902. Tak naprawdę ufundował go w roku 1530  właściciel Mikulczyc Daniel Starszy Ziemięcki.

Po więcej informacji o tym spalonym w 1982 kościele odsyłam do artykułu Piotra Herszowskiego.

Mikultschütz O.-S.

Verlag J. Cibis.

Drugą zagadką jest cudowny obraz Matki Boskiej Mikulczyckiej, do którego pielgrzymowano niegdyś aż z Czech i Węgier. Opisany tu jako “Cudowny Obraz Matki Boskiej w starym kościele”, prawdopodobnie zaginął. Jego pobyt w mikulczyckim kościele opisano po raz pierwszy w 1754 roku. W czasie oględzin zabytku w 2014 roku powstały jednak duże wątpliwości co do autentyczności tego przedmiotu kultu.

Więcej o mitycznym obrazie w tym artykule…

„Nowy kościół katolicki” – jak opisano na pocztówce z lewej strony, wybudowano w 1894 roku. Na organach uczył w nim się od swojego ojca grać Paul Kraus – znany swego czasu w całych Niemczech kompozytor licznych walców, mazurków, marszów, pieśni i pięciu operetek.

Historię tego kościoła opisał tu Dariusz Guz.

W obiegu pocztowym w 1926 roku.

Wydawca: Verlag J. Cibis, Mikultschütz O./S. Druk: Franz Riegner, Postkartenfabrik, Operstephansdorf, Bezirk Breslau.

Pocztówkę nadesłał Filip Warzecha, za co mu serdecznie dziękuję.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.                                                                 09.0.2023