Pocztówki powojenne

Złoty Róg i Pantofelek na skrzyżowaniu ul. Wolności.

Skrzyżowanie ulic Wolności i Karola Miarki gdzieś na przełomie lat 60. i 70. W kamienicy z lewej strony można było kupić pantofle w specjalistycznym sklepie. Obok w narożnej (262) jest sklep jubilerski „Orient”. Dzisiaj też jest tam jubiler o tej samej nazwie. Na samym rogu słynny niegdyś sklep spożywczy o specyficznej nazwie „Złoty Róg”, obecnie zwykły sklep sieciowy bez atmosfery. Na chodniku jeden z legendarnych już dziś saturatorów.

ZABRZE Ulica Wolności.

Saturator.

Kiosk.

Krajowa Agencja Wydawnicza – Ruch.

Najciekawszym budynkiem jest ten kanciasty, wciąż nowoczesny, choć wybudowany w 1930 roku. Jego autorem był założyciel dynastii architektów (trzy pokolenia) Dominikus Böhm. Jego największymi projektami w Zabrzu były plac Traugutta (którego częścią jest ta budowla) i kościół św. Józefa (LINK). Po wykończeniu mieściła się tam Miejskiej Kasy Oszczędności i „Provinzialbank”, oraz praktyki lekarskie i biura adwokackie. W pierwotnym projekcie na ostatnim piętrze był strych z małymi okienkami.

Po wojnie były tam komendantura radziecka, później aż do lat 80-tych komitet miejski Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i biura firmy „Mostostal Zabrze”.

Po zmianie okien na nowe z innym podziałem budynek stracił wiele ze swego oryginalnego wyglądu.

Na małym placu przed wejściem ciekawy element małej architektury – kiosk o bardzo futurystycznych kształtach.

Bauwelt 16 | 2009.

Budynek Dominikusa Böhma tuż po ukończeniu budowy.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.       Pocztówka z własnej kolekcji.              17.03.2021

Źródło:

Text: Manfred Speidel, Fotos: Niclas Förster – Dominikus Böhm in Hindenburg – Bauwelt 16 | 2009.