Pocztówki powojenne

Zabrze w 1976 r.

Czteroobrazkowa pocztówka z 1976 roku przedstawiająca centrum Zabrza, wydana w 1976r.

Zabrze 1976

Plac 24 – Stycznia (obecnie Plac Wolności).

Na budynku sklepu „Supersam” w oczy rzucają się neonowe reklamy PKO oraz gazety „Głos Zabrza”. Mamy też aż dwa zegary. Pierwszy widzimy po prawej strony fotografii na budynku ze słynnym napisem ”Chwała Górnikom”, drugi znajduje się na ”kopycie”. Dojrzałem na kartce jeszcze trzeci zegar. Wydaje mi się, że widzę go na budynku urzędu miejskiego przy Powstańców Śląskich.

Plac Wolności

Ulica Wolności i osiedle Barbary.

Osiedle bloków widoczne na pocztówce to osiedle ”Barbary”.
Powstało w drugiej połowie lat 60-tych na miejscu niskiej robotniczej zabudowy, która miała wówczas już prawie 100 lat. Następnie zbudowano pawilon handlowy ze sklepami PSS-U (Państwowej Spółdzielni Spożywców).

Ulica Wolności i osiedle Barbary.

Skrzyżowanie ulic Wolności i Charlesa De Gaulle’a.

W ulice De Gaulle’a właśnie skręca Nyska a ulicą Wolności mknie tramwaj numer 1. Na ulicach tłum ludzi w tle też billboard z epoki ”Niech Żyje PZPR partia całego narodu”. Z tą fotografią mam też związaną ciekawostkę w postaci tego, co opowiadało mi wielu starszych Zabrzan. Chodzi o blok przy Wolności 235a-235d otóż przed jego budową w tym miejscu była duża górka, z której zimą zjeżdżało się na sankach czy nartach.

Skrzyżowanie Wolności i Charlesa De Gaulle’a.

Ulica Wolności.

Na ostatniej fotografii widzimy ul. Wolności. Całkiem z prawej strony jest piwiarnia ”Żywiecka”, być może pamiętacie taki lokal? Na chodnikach tłum ludzi i mało samochodów. Dobrze widoczny jest wspomniany już tu zegar na budynku, pod którym wielu mieszkańców lubiło się umawiać na randki i spotkania.

Ulica Wolności.

Fotografia: J. Siudecki.

Wydawca:  Krajowa Agencja Wydawnicza ”Ruch” kartka wydana w 1976 roku.

Opracowanie i własność: Rafał Tylenda.                      28.12.2021