Pocztówki powojenne

Restauracja Trojka, osiedle Reymonta i fałszywy Roosevelt.

Skrzyżowanie ulic De Gaule”a i Roosevelta w pierwszych latach 70tych. Taxi marki „Warszawa”, takie pamiętają już tylko starsi czytelnicy. Po lewej stronie, to co zmieniło się na tym obrazku, czyli właśnie podwyższony budynek, gdzie mieściła się jedna z najlepszych restauracji w Zabrzu, kategorii pierwszej, o nazwie „Trojka”, z pięknym neonem na dachu.

ul. Franklina Roosevelta.

“RUCH”

TROJKA

W opisie na odwrocie jest błąd.  „Osiedle przy ulicy T. Roosevelta” nie nosi imienia Theodora, który był 26 prezydentem USA w latach 1901-1909, lecz Franklina Delano Roosevelta, prezydenta trzech kadencji w latach1933-45. Panowie byli kuzynami piątego stopnia.

Ta archiwalna pocztówka pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                                 23.02.2024