Pocztówki powojenne

Skrzyżowanie ul. Wolności i Miarki ok. 10 lat po wojnie……..

….. i żadnych zmian na czarno białej pocztówce. Objaśnienia po niemiecku dla rodziny na „zachodzie” ujawniają że to jednak nowy świat, a nadawca jeszcze nie nauczył się nowego (Polskiego) języka.

Skrzyżowanie ul. Wolności i Miarki ok. 10 lat po wojnie.

Wydawca: Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze – Jasło. 1956r.

Widać jeszcze budynki które stały na placu przed „Supersamem”, legendarnym, już nieistniejącym sklepem na parterze wieżowca na placu Wolności. W lewo w kierunku huty „Zabrze” prowadziła ulica Karola Miarki. Na pocztówce zobaczymy trzy dopiski w języku niemieckim. „Stollenstrasse” to ulica Sztolniowa, przedwojenna nazwa ulicy K. Miarki. Kronprinzenstrasse to ulica Wolności. Wehrkommando to komenda wojskowa, która mieściła się „za niemca” we wspaniałym funkcjonalistycznym budynku (1929), dziele profesora Dominikusa Böhma z Kolonii i radcy budowlanego miasta Hindenburg (Zabrze) dr. inż. Wolfa. Na odwrocie znajdziemy tekst po niemiecku. To najprawdopodobniej korespondencja między rozdzielonymi „żelazną kurtyną” członkami rodziny. Nie wszyscy po wojnie chcieli wyjechać, innym zaś nie pozwolono zostać. Nadawca mimo 10 lat spędzonych w Polsce nie nauczył się dobrze tego języka. W adresie zamiast Niemcy Zachodnie pisze Niemietz Zachodni.

Wydawca: PTTK – Jasło. 1956r.

Ciekawostka: 10 groszy od ceny tej pocztówki odprowadzano na utworzony w 1948 roku Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy. Na poczet tej instytucji opodatkowano w Polsce Ludowej wszystkie zarobki w wysokości 5%.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz. Pocztówka ze zbioru autora.