Pocztówki powojenne

Pomnik i park im. gen. Świerczewskiego.

Generał Karol Świerczewski, popularny „Walter”, był niewątpliwie kontrowersyjnym bohaterem swoich czasów. W całej Polsce jego imieniem nazywano szkoły, ulice oraz budowano mu pomniki. Nie inaczej było w Zabrzu. Była ulica Karola Świerczewskiego, czyli obecna J. Piłsudskiego, była szkoła i był park, oraz pomnik który możemy zobaczyć na przedstawionej pocztówce.

Pomnik ku czci gen. Karola Świerczewskiego.

Biuro Wydawnicze „RUCH”.

Ciekawa pieczątka zachęcająca do zwiedzania wystawy filatelistycznej w Muzeum Miejskim.

Pomnik w postaci wysokiej kolumny z popiersiem odsłonięto 20 maja 1951 roku. Inicjatorem jego budowy był ówczesny Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Grzegorz Sabuda. Stanął w obecnym parku im. rotmistrza Witolda Pileckiego, który także przyjął nazwę Karola Świerczewskiego. Co ciekawe pomnik przetrwał przemiany po roku 1989. Dopiero w roku 2010 decyzją rady miejskiej w Zabrzu, popiersie zostało zdjęte. Sam cokół odnowiono i zamontowano tablicę poświęconą Witoldowi Pileckiemu, który został nowym patronem parku. Samo popiersie możemy nadal oglądać w Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej, a park wśród mieszkańców Zaborza nadal jest nazywany „Świerkol”.

K. Świerczewski w Muzeum PRL-u.

Park w swojej historii wyjątkowo wpisywał się w panujące turbulentne czasy. Trzykrotnie zmieniał swojego patrona i miał trzy pomniki.

I co ciekawe wszystkie trzy możemy zobaczyć do dziś.

O tyn parku  przed wojną (imieniem Steinhoffa) przeczytać można tutaj: https://historia-zabrza.pl/walther-steinhoff-pomnik-i-park-relacje-prasowe-1924-r-i-zdjecia-wspolczesne/ 

O jednym z symboli miasta przy wejściu do parku tu: https://historia-zabrza.pl/lwy-w-parku-im-pileckiego/

Autor: Piotr Herszowski.                  Pocztówka z jego kolekcji.                                         18.04.2021