Zdjęcia przedwojenne-Rokitnica

Pacjenci lazaretu w Rokitnicy w 1917 r.

W domu inwalidów w Rokitnicy w latach I wojny światowej rezydował rezerwowy lazaret, w którym wracali do zdrowia ranni niemieccy żołnierze. Na kilku pocztówkach Dom Inwalidów opisany jest jako „Erholungsheim” (Dom wypoczynkowy).

Właśnie z tego okresu a dokładniej z 1917 roku pochodzi prezentowane tu zdjęcie. Najciekawszą postacią na nim jest bez wątpienia marynarz. Na jego czapce możemy odczytać nazwę okrętu, na którym służył. Był to SMS Pfeil, okręt klasy Blitz, który służbę rozpoczął już w roku 1882. Zezłomowano go w roku 1922.

Rokittnitz 1917

Budynek w tle obecnie.

Budowę tego budynku rozpoczęto w 1902 roku, a poświęcono 16 czerwca 1904 r. Powstał jako Powiatowy Dom Inwalidów (Kreis-Invalidenhaus). Kosztował pół miliona marek, a do jego terenu należał także park i kawałek lasu. Zespół budynków o różnych wymiarach i wysokości, na planie nieregularnego krzyża zaprojektowali renomowani architekci z Berlina Emil i Georg Zillmannowie, autorzy również słynnych osiedli robotniczych Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach. Do dyspozycji 130 lokatorów 2- i 4- osobowe pokoje, ponadto odział dla 9-ciu obłożnie chorych. Opiekowały się nimi siostry Boromeuszki. Dla potrzeb tej instytucji powstała również kaplica i budynek gospodarczy. W latach 1910-11 wybudowano tuż obok trzykondygnacyjny, duży Dom Dziecka. (Tekst z opisu do współczesnych zdjęć Domu Inwalidów w Rokitnicy).

Opracował  Rafał Tylenda.                Zdjęcie z jego archiwum.                     10.03.2021.

Źródła:

https://historia-zabrza.pl/dom-inwalidow-sanatorium-dom-dziecka-w-rokitnicy/ – historia kompleksu.

https://en.wikipedia.org/wiki/SMS_Pfeil – okręt.