Pocztówki powojenne

Pierwsza pocztówka z kinem Marzenie po wojnie i pl. 24 Stycznia.

Podpis na pocztówce – Plac ”24 Stycznia” – zdradza nam, że jest już powojenna . I rzeczywiście widzimy tu dobrze nam znany Plac Wolności z drugiej połowy lat 40.
Nazwa „24 Stycznia” upamiętniała dzień w którym Armia Czerwona wkroczyła do miasta w 1945 roku.

Plac 24-Stycznia.

Wyd. i Foto Jerzy Walla.

Nie ma jeszcze na ”kopycie” (widocznym na zdjęciu podwyższeniu w kształcie rotundy) budek telefonicznych, też tej słynnej z telefonem do Milicji Obywatelskiej. Uwagę zwraca stojący milicjant służby drogowej w lewym rogu pocztówki. Na tym skrzyżowaniu już przed wojną była sygnalizacja świetlna. Brak też hełmu na kamienicy ”Pod Orłem”. Ujęcie placu z tej strony to w zasadzie rzadkość na pocztówkach powojennych. Chwalono się bardziej zbudowanym w 1965 roku budynkiem z legendarnym ”Supersamem”.

Jakość papieru tej pocztówki pozwala przypuszczać że jest to pierwsze powojenne wydanie.

Jakiś czas później wydano ją ponownie w lepszej jakości i dostrzeżemy na niej wiele szczegółów.

Plac 24-go Stycznia

Na nie wielu ujęciach zobaczymy Kino ”Marzenie” (Lichtburg) i prawdopodobnie jest to pierwsze jego zdjęcie po wojnie. Świadczy o tym jedynie skromny szyld.

W wysokim budynku w środku kadru była „Komunalna Kasa Oszczędności Miasta Zabrze”. Przed wojną było podobnie i na szczycie „wieżowca” widać jeszcze zamalowany napis „Sparen Bring Wohlstand” – oszczędność przynosi dobrobyt.

Kino Marzenie.

Dom Towarowy i Foto Mimoza.

„Sparen Bringt Wohlstand”

Ul. Dworcowa.

Czy ten chłopak idzie boso?

Ta widokówka Jerzego Walii, jak i inne z tej serii to jedne z pierwszych wydanych po wojnie.

Jerzy Walla przybył do Gliwic w 1945 roku. Jako fotograf i wydawca pocztówek, zakład swój prowadził w Gliwicach przy ul. Zabrskiej 24. Prawdopodobnie przejął opuszczone atelier. Wydawał pocztówki datowane najczęściej na 1945-46, ale korzystał też z klisz wykonanych w latach 30-stych.

Ze swym aparatem odwiedził między innymi takie miasta jak Zabrze, Gliwice, Wrocław, Jelenia Góra, Cieszyn, Oborniki Śląskie, Kudowa Zdrój, Rybnik, Bardo Śląskie, Milówka, Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Wisła, Częstochowa, Bielsko – Biała, Dąbrowa Górnicza, Ząbkowice, Będzin.

A to inny widok miasta z jego atelier.

Pocztówki i opis: Rafał Tylenda i Andrzej Dutkiewicz.                                                                26.06.2021