Pocztówki Zaborze

Dom Koncertowy na Placu Koksowym. Zaborze.

Ta nadana w 1899 roku pocztówka zatytułowana jest „Zaborze Koksplatz”. Ów Plac Koksowy (Koaksplatz  – Coaksplatz) mieścił się w rejonie byłej, wybudowanej w roku 1894 brykietowni przy skrzyżowaniu ulic Wolności i Rymera (wjazd na drogę średnicową) i skrzyżowania ulic Wolności, Sienkiewicza i Jana Kupca. Na głównym planie tego ujęcia jest stojący na rogu ul. Kupca i Wolności , a wyburzony po 1945 roku Dom Koncertowy otwarty w 1897 roku przez Henricha Schüllera, znany później jako „Konzerthaus Kentnowski”. Występowali w nim nie tylko lokalni muzycy, a o jego dziejach, właścicielach i artystach obszerniej przeczytać można tutaj. Jest tam też inna pocztówka z tym obiektem.

1

2

Plac Koksowy, gdyż tuż obok między ulicą Jana Kupca, a kopalnią Zabrze-Zachód (Obecnie Strefa Carnall Sztolni Królowa Luiza) znajdowała się Koksownia Górnośląska, a między nią a kopalnią dworzec towarowy Zabrze-Wschód (Hindenburg-Ost). Jednym z głównych odbiorcą koksu była przez kilka lat Kolej Górnośląska, gdyż ówczesne parowozy były nim opalane.

W latach 60. XX wieku wybudowano tam kąpielisko, który zaborzanie cieszyli się ok. 30 lat.

Dziś jest to zaniedbany teren, a resztki kąpieliska są jeszcze widoczne.

Plac Koksowy określany był jako Wohnplatz (plac mieszkalny). Był osobną jednostką administracyjną, grupą budynków mieszkalnych oddalonych od nadrzędnej mu miejscowości,w tym przypadku Zaborza. W 1885 roku liczył sobie 695 mieszkańców.

Znajdowała się tam jedna z mijanek tramwajowych na jednotorowej wówczas linii.

Wydawca: Verlag Max Czech`s Buchdruckerei und Buchhandlung, Zabrze.

Ta archiwalna pocztówka pochodzą z kolekcji  Włodzimierza Wysockiego  który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.

Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani  Urszuli Wieczorek  z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.                                         28.11.2024