Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.
Gospody w Pawłowie na pocztówkach.
Pierwsza z pocztówek, wykonana metodą litografii to pozdrowienia z Pawłowa ( Gruss aus Paulsdorf), dokładniej z „Gospody i restauracji ogrodowej Johana Urbannka”.
Mieściła się prawdopodobnie na skrzyżowaniu Mendego i Brejzy, ale to tylko przypuszczenie.
Ale może ktoś wie lepiej, albo ma kogo spytać? Proszą o kontakt.
Pan Urbannek prowadził tam również sklep kolonialny, jak nazywano niegdyś takie z towarami spożywczymi pochodzącymi z krajów pozaeuropejskich. Ale takie nazwy przybierały również dla splendoru zwykłe sklepy spożywcze, oferując kilka zamorskich wyrobów.
W głębi przy płocie jest wejście do ogrodowej restauracji.
Pocztówka wydana została ok. 1900 roku.
Druga pocztówka, również z gospodą, w obiegu w roku 1914.
Centrum życia społecznego, w należącym wówczas do Powiatu Zabrze Pawłowa, była sala i restauracja ogrodowa Paula Skoludka, gdzie odbywały się koncerty i zabawy.
Lewy z widocznych tu budynków należał do starszej gospody, ten z prawej, o ciekawej architekturze, stanął na miejscu mniejszego, który wyburzono. Wejście do restauracji mieściło się z prawej strony nowego domu, pod szyldem „Zum Ausschank” (do wyszynku).
Wyszynk – miejsce (karczma, gospoda, restauracja, bar itp.), gdzie sprzedaje się napoje alkoholowe, które wypijane są w miejscu ich zakupu. Wikipedia.
Użyte tu w opisie na pocztówce francuskie, modne wówczas słowo „établissement” ma wiele znaczeń: instytucja, założenie, przedsiębiorstwo.
Paul Skoludek był w bardzo w Pawłowie ważną i wpływową osobistością. Ten oberżysta, właściciel gruntów i nieruchomości, był również ostatnim społecznym i niepłatnym sołtysem tej wsi. Urząd ten złożył w 1913 roku, a następcą – płatnym już urzędnikiem, został jego syn również Paul (Paweł).
Pisała o tym Gazeta Robotnicza w numerze z lutego 1913 roku.
Wybudowany w 1933 roku kościół, stanął na gruncie odkupionym od Pawła Skoludka.
Prócz tych dwóch, znane były w Pawłowie jeszcze lokale u pana Lesza i u pana Raszki.
Opracował Andrzej Dutkiewicz. Artykuł prasowy nadesłał Rafał Tylenda. 04.07.2020
Źródła: http://www.pawel.katowice.opoka.org.pl/cms/?q=node/36
Bielszowice, Kończyce, Pawłów Historyczny zarys. Napisał KS. PROB. DR JÓZEF
KNOSAŁA 1928 .
https://sbc.org.pl/dlibra
Wszystkie te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.
Andrzej Dutkiewicz.