Pocztówki Rokitnica – Martinau.

Park Rokitnicko-Miechowicki i Wzgórze Dietricha.

To urocze miejsce o obcobrzmiącej nazwie leży dziś w granicach Zabrza.

Między Mechtal (Miechowice) a Martinau (Martinsau*) – jak nazywała się Rokitnica w latach 1936 – 45, otwarto 1 maja 1927 roku – dzięki staraniom obu gmin i spółki „Preussengrube” – Miechowicko-Rokitnicki Park Ludowy (Volkspark), zwany również Parkiem Leśnym (Waldpark Miechowitz – Rokittnitz).

Wzgórze Dietricha

Gayer & Co., Breslau 16

W części parku wytyczono rezerwat leśny i ornitologiczny z rzadkimi okazami flory i fauny, przez który prowadziły drogi spacerowe po których szukający wypoczynku mogli dojść do najciekawszych tam zakątków.

Jednym z nich było Dietrichs-Höhe, czyli Wzgórze Dietricha. przedstawione na tej pocztówce.

Obok znajdowały się tak urocze, jak ciekawie nazwane miejsca – Staw Czerwonych Nenufarów, Staw Białych Nenufarów, czy obmurowane ujęcie źródełka „Minna” . Odpocząć można było na kamiennej ławce „Różana” z 1888 roku. W pobliżu parku znajdowały się trzy przystanki tramwaju linii 32.

Tam gdzie dzisiaj znajdziemy w lesie Dom Pomocy Społecznej “Wędrowiec”, była Gospoda Powiatowa z salą myśliwską – Kreisschänke mit Jägerlust , gdzie można było odpocząć a może i przenocować, na pewno zjeść, napić się piwa i posłuchać muzyki we własnej sali koncertowej. O powodzeniu jakim cieszył się park świadczy to że gospoda mogła obsłużyć jednorazowo prawie 2,5 tysiąca gości.

Dzisiaj park przypomina raczej las.

I jeszcze ciekawostka. Słowiańsko brzmiąca nazwa Rokittnitz, pochodząca od rosnącego tam krzewu zwanego wierzba-rokita, nie podobała się nowym niemieckim władzom. 5 lutego 1936 roku przemianowano Rokittnitz na MARTINSAU, co można przetłumaczyć na – świnia Marcina, lub Marcinowa Świnia. Ta nowa nazwa była jednak chyba zbyt kontrowersyjna, więc już 20 dni później zmieniono ją na Martinau, o wiele ładniej – Marcinowe Błonie.

Wydawca pocztówki i zdjęcie – Gayer & Co., Breslau 16.

Opracował Andrzej Dutkiewicz.       Pocztówka z własnej kolekcji.        29.02.2024

Źródła:

https://www.yumpu.com/de/document/read/13987207/16092009-oberschlesien-aktuellde

http://www.territorial.de/obschles/beuthtar/martinau.htm

https://fotopolska.eu/1466837,foto.html?s=1&cx=1343&cy=832

http://www.miechowice.info.pl/historia/dzieje_palacu_1.html