Historia po 1945 r

Statki m/s Zabrze i s/s Kopalnia Zabrze.

m/s Zabrze

Własność: A.Dutkiewicz

Zabrze to nie tylko miasto, ale również statek który zasłynął w czasie budowy Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. To jego nowe zdjęcie w naszej kolekcji. Zapraszamy do artykułu

Na statku m/s Zabrze na Antarktydę i do Ameryki Północnej. Zdjęcia i cała historia.

O s/s Kopalnia Zabrze jeszcze na starej stronie. 

—  a poniżej nowe zdjęcia i dokumenty.

Dzięki temu MENU dowiemy się co podano na wigilijny stół na statku m/s Zabrze w 1969 roku, a jak widać gotowano tam dobrze !!! Jeszcze jeden unikalny dokument do historii tej wyjątkowej dla zabrzan morskiej jednostki.

Nadesłał go Pan Łukasz Kotłowski, Serdecznie mu za to dziękuję.

m/s Zabrze menu.

m/s Zabrze menu.

M/s  Zabrze  na  folderze  z  TSS  Stefan  Batory. 

Dwie wizytówki polskiej floty oceanicznej lat PRL-u: M/s Zabrze i TSS Stefan Batory. Ten folder wyłożony był na legendarnym liniowcu „Stefan Batory”i reklamował serię statków typu „ZA” lub B/446 do których należał również m/s Zabrze. Były to statki przeznaczone do żeglugi oceanicznej o zmniejszonych wymiarach pozwalających pokonać śluzy prowadzące do wielkich jezior amerykańskich. Nasz statek widoczny jest na okładce z lewej strony.

Ze zbioru Andrzeja Dutkiewicza.

Statek s/s Kopalnia Zabrze.

S/s Kopalnia Zabrze

Kopalnia „Zabrze” to nie tylko kopalnia węgla, ale również pływający pod tą nazwą w latach 1959 – 1975 pełnomorski statek handlowy s/s „Kopalnia Zabrze”. Udało nam się uzyskać jego wyraźniejsze, duże zdjęcie wykonane 22 lutego 1975 roku przez Malcolma Cranfielda w niemieckiej Kilonii. Historię tego statku, jak i drugiego o nazwie  m/s „Zabrze” przeczytać można tutaj:

“Zabrze na morzu“.

Własność: A.Dutkiewicz