Historia po 1945 r

I Centralna Spartakiada ZS Zryw w Zabrzu 1954

Pierwszy zabrzański powojenny datownik okolicznościowy z 1954 roku wydany z okazji I Spartakiady Z.S. “Zryw”.

„W dniu 29 września 1952 roku Kolegium Centralnego Urzędu Szkolnictwa Zawodowego podjęło decyzję o wprowadzeniu do budżetu CUSZ na rok 1953 dotacji przeznaczonej na zrzeszenie sportowe przygotowując w ten sposób podstawy materialne dla przyszłej ogólnopolskiej organizacji sportowej młodzieży szkół zawodowych. Decyzję o utworzeniu takiej organizacji i nadaniu jej nazwy „ZRYW” podjęło w dniu 25 lutego 1953 roku Prezydium Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Młodzieży Polskiej i Centralnym Urzędem Szkolnictwa Zawodowego. W miesiąc później w dniu 29 marca 1953 roku odbyła się w Warszawie ogólnopolska narada Zrzeszenia „ZRYW”. Uchwalono statut i regulaminy oraz powołano centralne władze Zrzeszenia.”

Nazwa Zryw wybrana została przez czytelników „Sztandaru Młodych” i miała nawiązywać do tradycji klubów młodzieży robotniczej z okresu międzywojennego.

„Spartakiada talentów” pod takim tytułem w Trybunie Robotniczej z czwartku 24 czerwca 1954 roku ukazał się artykuł opisujący zmagania młodzieży szkół zawodowych, którzy przyjechali do Zabrza na I Centralną Spartakiadę ZS Zryw.

Na otwarciu spartakiady do zawodników przemówił prezes Centralnego Urzędu Szkolnictwa Zawodowego tow. Zarzycki wzywając wszystkich uczestników do ambitnej i szlachetnej rywalizacji.

W grach zespołowych reprezentanci Stalinogrodu (Katowice) to jest siatkarki i siatkarze zdobyli tytuły mistrzowskie, piłkarze i szczypiorniści musieli zadowolić się drugim miejscem.

Oprócz powyżej wymienionych konkurencji odbywały się też zmagania lekkoatletów, gimnastyków, pływaków i bokserów.

Powyżej wymieniona gazeta z dnia 28 czerwca 1954 roku informowała również, że po raz pierwszy w Polsce na stadionie w Zabrzu została zainstalowana fotokomórka. Niestety nie działała ona przy pełnym słońcu, mogła jedynie pracować późnym popołudniem.

I jeszcze jedna ciekawostka. W internecie znalazłem wypowiedzi, że spartakiada rozpoczęła się 19.06.1954 roku i taka data też widnieje na datowniku okolicznościowym, natomiast Trybuna Robotnicza z tego czasu podaje, że spartakiada rozpoczęła się 20.06.1954 roku o godzinie 9 rano.

Autor: Dariusz Guz

Bibliografia:

Strony internetowe:

http://sbc.org.pl/dlibra (21.08.2014. 21.00)

http://www.szs.pl/o-zwizku/historia.html (21.08.2014. 21.14)