Zdjęcia przedwojenne-Zabrze

Stara willa i restauracja, jak zmieniała się ul. 3-go Maja przed wojną.

Historia dwóch miejsc, które nie dotrwały do naszych czasów. Obie łączą się z ulicą Doroty dzisiaj znaną nam jako ulica 3-go Maja.

Na pomysł napisania tego tekstu wpadłem, gdy zobaczyłem krótką notkę w gazecie Der Oberschlesische Wanderer z 1935 roku o rozbiórce budynku pod tytułem ”Dom w złym miejscu”.

Dom, o którym mowa znajdował się na rogu dzisiejszych ulic Krasińskiego i 3 – go Maja (dawniej Friedrichstrasse i Dorothenstrasse). Tłumaczenie artykułu wykonane przez Panią Izabelę Talarowską zamieszczam poniżej:

„Ludzie nazywają ten dom: willa.

Być może dlatego, że jego fasada ozdobiona była antycznymi ornamentami a przed wejściem do domu rosły dwa kasztany, które wiosną kwitły a jesienią zrzucały liście.

Wszyscy się zastanawiali, dlaczego ten dom stoi pusty.

Ból głowy ciekawskich minął: od paru dni rządzi tutaj kilof. Dom będzie zburzony, ponieważ stoi w niewłaściwym miejscu. Duży dom handlowy wyprze ten mały kawałek starego Hindenburga. Każdego dnia znika kawałek po kawałku. W przeciągu paru dni nic już tutaj nie będzie. Potem zacznie się od nowa ustawiać kamień na kamieniu. A dwa stare kasztany trzęsą ze zdenerwowania głową, gdyż za niewdzięczność uważają, że wymawia im się to miejsce gdzie tak długo, rok w rok zapowiadały zabrzanom wiosnę. Ale w końcu świat się nie kończy na dwóch starych kasztanach. O ich losie decyduje wyburzenie willi, ponieważ Dorotheenstr chce się stać dużą, wielkomiejską ulicą handlową”.

Der Oberschlesische Wanderer

Tak skończyła się historia ”willi” na jej miejscu powstała znana nam do dzisiaj Kamienica z lokalami na parterze. Zdjęcie jej wykonane w 2018 roku w grudniu zamieszczam poniżej.

Zdjęcie wykonane w 2018 roku

Drugie z miejsc znajdowało się na rogu ulic Szczęść Boże oraz 3-go Maja, odpowiednio Gluckaufstrasse i Dorotheenstrasse dawniej.

„Ulica Doroty i nowy wiadukt”

Na pocztówce zamieszczonej na naszej stronie, a pochodzącej z kolekcji Pana Włodzimierza Wysockiego, widzimy z lewej strony piętrowy budynek z restauracją Siegfrieda Berga przy Dorotheenstr. 7. Zostanie on wyburzony, podobnie jak w przypadku powyżej, pod nową kamienicę.

W czasopiśmie Oberschlesische Wanderer w numerze 302 znajdziemy 3 fotografie z ulicą Doroty. Na jednej z tych fotografii znajduję się zdjęcie nowej kamienicy wybudowanej w miejscu wspomnianej restauracji. Przypuszczać więc można, że wyburzenie miało miejsce podobnie jak w pierwszym przypadku w połowie lat 30. Tak właśnie odchodziło stare, żeby pojawiło się nowe.

Nowy budynek mieszkalno-handlowy na rogu ulic Doroty i Szczęść Boże.

Grudzień 2018.

Zdjęcie tego budynku z grudnia 2018 roku.

Pozostałe dwa zdjęcia z ulicy 3-go Maja.

Reprezentacyjne budowle po wschodniej stronie ul. Doroty (3-go Maja).

Widok na ulicę Doroty w kierunku Dworca.

Autor: Rafał Tylenda.                                                                                              18.10.2020

Za tłumaczenie artykułu dziękuje Pani Izabeli Talarkowskiej

Źródło:   https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/184126?language=pl