Pocztówki Biskupice

Biskupice-Borsigwerk – Park Hutniczy.

Ta wypisana 29.09.1904 roku a wysłana następnego dnia pocztówka przedstawia Park Hutniczy obok osiedla robotniczego „Borsigwerk” w Zabrzu – Biskupicach. Umiejscowiony był na tyłach Gospody Hutniczej – obecnie sklep spożywczy – przy ulicy Okrzei (Auguststrasse). Zajmował powierzchnię prawie 2 hektarów i znalazły się w nim altana, pawilon, fontanna oraz tor kręglarski. Odbywały się tu koncerty  orkiestr dętych  pobliskich zakładów przemysłowych i wojskowych .

Borsigwerk O.=S. Park z pawilonem.

Verlag von Egon Kentnowski.

W 1922 roku ustawiono pomnik poległych w I wojnie światowej członków Towarzystwa Gimnastycznego z Borsigwerku. Było ich czterdziestu.

W naszej kolekcji znajduje się pocztówka na której można zobaczyć oprócz innych motywów Gospodę Hutniczą i dwa fragment parku.

Również na stronie aplus.historia-zabrza.pl (zabrze.aplus) znajdują się pocztówki z tymi motywami.

Tu pod numerami 6 i 9.

Kartka pocztowa mimo 116 lat na karku znajduje się we wręcz wyśmienitym stanie. Jej wydawcą jest Egon Kentnowski. W książce Pana Piotra Hnatyszyna ”Zabrze na dawnej pocztówce” znajduje się kilka informacji o tym wydawcy. W październiku 1896 roku objął on prowadzenie sklepu który należał do ”Consum und Sparverein Borsigwerk”   (o tym więcej tutaj)

Tzw: „Konsum” znajdował się w budynku Gospody Hutniczej, trwało to do 1904 roku. Z kolei od marca 1906 roku do kwietnia 1921 roku Kentnowski prowadził dom koncertowy i restauracje Heinricha Schullera w Zaborzu. Następnie wyjechał do Brzegu gdzie wykupił Hotel Baumanna.
Obecnie po dawnym parku nie ma praktycznie żadnego śladu. 

Informacje pochodzą ze strony historia-zabrza.pl i aplus.historia-zabrza.pl (zabrze.aplus.pl) oraz książki Pana Piotra Hnatyszyna – „Zabrze na dawnej Pocztówce”.

Opracował : Rafał Tylenda.                                Pocztówka z jego kolekcji.                                        24.10.2020.