Zdjęcia przedwojenne-Zabrze

Piekarnia przy Schlachthofstrasse /Mehoffera/ na archiwalnym zdjęciu.

Fotografia przedstawia ulicę Schlachthofstrasse, która obecnie nazywa się Józefa Mehoffera. Datę wykonania zdjęcia oceniam na przełom lat 30. i 40.

To co przemawia z tego obrazka to widoczny ład z którego w porównaniu z dzisiejszym obrazem tych budynków niewiele zostało. W sklepie ”Zigarrenhaus”, sprzedawano wyroby tytoniowe. Widoczne są reklamy Papierosów ”Juno” oraz tabaki ”Doms”. Obok mieściła się piekarnia i cukiernia Karla Kahlera którą później przejął Antoni Gałuszka.

Następnym ciekawym elementem są płaskorzeźby nad wejściami klatek schodowych. W okresie powojennym zniszczono jedną z nich. Przedstawiała postać żołnierza.

W tle widać wieżę wędzarni, którą wybudowano podczas rozbudowy „Städtischer Schlachthof” (rzeźni miejskiej) w okresie międzywojennym. Obecnie wieża ta oczekuje na remont.

Ulica Józefa Mehoffera i witryna piekarni.

“Nowe budynki przy Schlachthofstrasse (wcześniej stały tam baraki)”.

To miejsce obecnie (autor Piotr Brzezina fotopolska.eu).

Wszystkie budynki przy tej ulicy należały do miejskiej spółki budowlanej Stadtbauamt G.m.b.H.

W zasadzie tu miał się zakończyć opis fotografii ale udało mi się porozmawiać z Leszkiem Kołkiem, prawnukiem Pana Antoniego Gałuszki. Z kolei Pan Siegfried Rzepka wspomógł mnie swoimi wspomnieniami.

Nie wiem kiedy piekarnię przejął Antoni Gałuszka, ale Pan Siegfried Rzepka wskazał, że w 1943 roku już istniała. Jak sam pisze ”w 1943 roku miałem już 8 lat i jak się nie mylę, to właściciel piekarni nazywał się Gałuszka, my tam często chleb piekli”. Sama piekarnia znajdował się z tyłu budynku widocznego na fotografii.

W akcie małżeńskim, który udostępnił mi Pan Leszek Kołek znajduje się kilka informacji o właścicielu piekarni. Antoni Gałuszka urodził się w 1895 roku w Żorach, był synem mieszkającego w Orzeszu robotnika Matthiasa Galuschka.

W akcie znajduje się również informacja o zmianie pisowni nazwiska ”Galuschka” na “Gałuszka” zgodnie z zarządzeniem Urzędu Nadzoru z 18 grudnia 1936 r co jest zapewne błędem gdyż było to odwrotnie. Zofia Gałuszka, małżonka Pana Antoniego urodziła się 1 listopada w Załężu (powiat Katowice). Ślub miał miejsce przed Urzędem Stanu Cywilnego w Bismarckhütte (Chorzów Batory) dnia 28 stycznia 1920.

Antoni Gałuszka.

Atelier Mimoza” pl. Wolności 2.

Zofia Gałuszka.

Heiratsurkunde Galuschka.

Rzemieślnik Śląski, 1949, R. 11, Nr. 1

Slaski Dziennik Wojewódzki numer 7 21 Marca 1950

W czasopiśmie “Rzemieślnik Śląski” z 1949 r. nr 1 natrafiłem na życzenia noworoczne składane klientom piekarni. Z kolei w “Śląskim Dzienniku Wojewódzkim” z 1950 r. nr 7 załączony został spis Cechu piekarzy i cukierników w Zabrzu. W spisie tym Antoni Gałuszka widnieje na pierwszej pozycji jako Starszy Cechu. Jak wspomina prawnuk Leszek Kołek ”Piekarnia została zamknięta około roku 1955-1960, niestety nie pamiętam dokładnej daty”. Pan Antoni Gałuszka zmarł 20 lutego 1974 r., spoczywa na cmentarzu św. Anny przy ul. Czołgistów. Zabudowania piekarni w podwórzu zostały wyburzone, w sklepie sprzedaje się coś innego.

Fotografie rodzinne Gałuszków.

Fotografia z ogródka, w jasnej koszuli piekarz Gałuszka.

Antoni i Zofia Gałuszkowie z córką w pierwszokomunijnym stroju.

Autor: Rafał Tylenda.                       Fotografia z jego kolekcji.                  16.05.2021

Serdeczne Podziękowania dla:

Pana Siegfrieda Rzepki (wspomnienia).

Pana Leszka Kołka – prawnuka Pana Antoniego Gałuszki za informacje oraz zdjęcia rodzinne.

Piotra Brzeziny (zdjęcie teraźniejsze).

Kasi Kucharczyk (Silverka) za poprawki w tekście.

Klaudii Cioci Domańskiej za zwrócenie uwagi na ogłoszenie z gazety „Rzemieślnik Śląski”.

https://sbc.org.pl/dlibra/publication/310411#structure Rzemieślnik Śląski

https://sbc.org.pl/dlibra/publication/202315#structure – Śląski Dziennik Wojewódzki