Zdjęcia przedwojenne-Zabrze

Zdjęcia żołnierzy w Zabrzu w czasie II wojny światowej.

Seria zdjęć wykonanych przez żołnierzy niemieckich w Zabrzu (Hindenburg) w czasie II wojny światowej. Dokładnej daty wykonania tych zdjęć nie znam.

Pierwsze z nich przedstawia samochód oficerski, sądząc po chorągiewce i oficerach przy pikniku. Przy lokalizacji tej fotografii pomógł mi Piotr Szafarz, wskazując na podwórku szkoły podstawowej numer 5 w Zabrzu, którą znajdziemy pod adresem ul. Królewska 4.

Samochód zidentyfikował prowadzący stronę „Samochody II Wojny Światowej” na portalu Facebook. Wskazał on na Forda model V8, niegdyś jedno z ulubionych aut gangsterów z lat 1935-36. Zapamiętajmy numer tego samochodu, bo się jeszcze raz pojawi.

1

Drugie zdjęcie przedstawia nam parking, być może tymczasową bazę. Przy jego lokalizacji tym razem pomogli członkowie facebookowej grupy ”Zabrze Wczoraj Dziś Jutro”, typując teren obecnego Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino. Budynek z łukami to właśnie sala gimnastyczna tej szkoły. Na placu szkolnym stoją dwa auta osobowe, dwie ciężarówki i mamy też trzecią w postaci trzytonowego Opla Blitz, który właśnie na niego wjeżdża. Co tam robiły oddziały Luftwaffe, to na razie pozostaje tajemnicą.

2

Dwie ostatnie fotografie zostały wykonane w rejonie dzisiejszego parkingu przy ulicy Śląskiej, gdzie znajdowały się tory bocznicowe i ładownia publiczna.

Przy pierwszej z nich powrócę do wspomnianego wyżej samochodu, o którym napisałem, że warto zapamiętać jego numery. Ten sam wóz oficerski jest właśnie widoczny na pierwszym planie. Tu w tle widać także dwie ciężarówki, być może marki Büssing. W tle widoczne są budynek przy obecnej ulicy 3 Maja 1 oraz mały domek, o którym nieco opowiem. Był to tak zwany domek Baby-Jagi, w którym można było napić się kakao i kupić słodycze firmy ”Mauxion”. W tym samym miejscu można było go jeszcze znaleźć po wojnie, znika z krajobrazu miasta krótko po katastrofie wiaduktu z 13 Kwietnia 1959 roku, w momencie rozpoczęcia budowy nowego.

3

Ostatnia fotografia przedstawia to samo miejsce. Tu na pierwszym planie widzimy głównie ciężarówkę, trzytonowego Opla Blitz, a na nim tajemniczy symbol tej jednostki, bardzo tu wyraźny. Te sam symbol widać na samochodzie osobowym oficerów. Sądząc po skręconych kołach i wychylającym się kierowcy, ciężarówka właśnie szykuje się do odjazdu. W tle kamienice przy ul. 3 Maja 1 (fragment wieżyczki) i 3-go Maja 5 widoczna wyraźnie po lewej stronie.

4

Tyle o zdjęciach, które – jestem tego pewny – wydadzą wam się ciekawe. Jeśli ktoś wiedziałby o nich więcej, proszę o kontakt.

Dziękuję Marianowi Jędrzejczakowi za pomoc przy tekście i innym którzy udzielili rożnych informacji.

Własność i opis: Rafał Tylenda.                             14.08.2022