Muzeum – przedmioty
Herb miasta Hindenburg i Zabrze na szpilce.
Ten herb miasta na szpilce, lekko odbiegający kształtem tarczy od oficjalnego, był pierwszym wzorem i symbolizował ówczesny Hindenburg od 1927 roku, a także Zabrze do 1948 roku i w swej starej formie ponownie od roku 2012 do dzisiaj.
Na odwrocie tarczy znajduje się pieczątka „800RUE” co oznacza próbę srebra, oraz wytwórcę wpinki którym była Fritz Reu & CO. Metallwarenfabrik in Heubach/Württemberg.
Młode, od 1 października 1922 roku miasto Hindenburg potrzebowało herbu. W 1924 roku rozpisano konkurs, na który wpłynęły 94 wzory, 46 autorów. Zwycięzcą został Alfred Brockel z Gliwic i to jego herb nadał miastu minister spraw wewnętrznych Wolnego Państwa Prusy w dniu 17 maja 1927 roku. Symbolika herbu nawiązuje wyraźnie do architektury i przemysłowego charakteru miejscowości.
W 1945 roku miasto przypadło Polsce i wróciło do nazwy którą nosiło jeszcze jako wieś, Zabrze.
W trzy lata później, 5 marca 1948 roku prezydent miasta Dubiel, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej zabronił używania tego herbu.
Rozpisano znowu konkurs, którego zwycięzcą został starszy asystent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Jan Szancenbach. Nowy herb zaczął obowiązywać dopiero po 9 latach 23 lutego 1960 r.
W uchwale o jego wprowadzeniu znalazł się następujący opis: (…) Pół orła złotego na tle niebieskim jest symbolem polskości (herb Piastów Górnośląskich). W drugim polu – tło czerwone – kilof, symbol górnictwa i laur – symbol przodownictwa pracy.
Po przemianach politycznych w kraju, w dniu 26 września 1990 roku powrócono do pierwszego herbu miasta, jednak o nieco innym wzorze. Od oryginału różnił się kształtem tarczy, a koło zębate było wyżej.
11 czerwca 2012 roku nowym rozporządzeniem przywrócono miastu ostatecznie herb z 1927 roku.
Różni się od niego nieznacznie jedynie szerokością tarczy i znajdujących się w nim symboli.
Herb Hindenburga szpilce otrzymaliśmy od pana Krzysztofa Golka , za co serdecznie mu dziękuję.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 04.01.2020
Źródła: Piotr Hnatyszyn „Herby Zabrza 1927-1990”.
https://de.wikipedia.org/wiki/Wappen_von_Zabrze (wizerunki herbów).