Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.
Dom Strzelecki – Schützenhaus od ponad 120 lat.
Tu możecie podziwiać stary i nowy Dom Strzelecki na przestrzeni 40 lat na ośmiu przedwojennych pocztówkach. Oprócz strzelnicy była tam duża restauracja, staw gondolowy, ogród piwny i koncertowy, plac zabaw, kawiarnia, sala taneczna i własny transport autobusowy.
Nam udało się zebrać parę faktów i eksponatów z życia Związku Strzeleckiego w Zabrzu, którego dom stoi do dzisiaj przy ulicy Roosevelta 118 i mieści się w nim placówka naukowa.
Najstarsza z pokazanych tu pocztówek w obiegu była w 1903 roku. Przedstawia obiekt tuż po otwarciu. Widoczne są Dom Związku , hala strzelnicy i pawilon w ogrodzie.
Na odwrocie dowiemy się jak nazywa się Karta Korespondencyjna w 10 językach.
Wydawca: Max Czech, Zabrze.
„Gruss aus Schützenhaus” – kartka z pozdrowieniem oraz nazwiskiem właściciela Augusta Gawlytty.
Wydawca: Verlag J. Kulik Photogr., Ruda.
To zdjęcie wykonano kilka lat później, ale przed 1915 rokiem, po czym pocztówkę „uaktualniono” skreślając Zabrze i dodając pieczątkę z nazwiskiem właściciela i obowiązującą od 1915 roku nazwę wsi – Hindenburg.
W opisie zaznaczono że jest to największe miejsce wycieczek z Zabrza i okolic, położone pod lasem, zapewniające spokojny i przyjemny pobyt, oraz staw gondolowy, ogród koncertowy i własną komunikację omnibusową do dyspozycji.
Wydawca: Verlag Papierhandlung des Wanderers Zabrze.
Pocztówka wydana nie przed 1915 rokiem nieco lub później, przedstawia staw gondolowy i zabudowania Schützenhaus od tyłu.
Wydawca: Verlag Papierhandlung des Wanderers Zabrze.
Tu znowu staw i łódki, a całość nazwano nowym i modny wówczas francuskim pojęciem „Établissement”, ci oznaczało przedsiębiorstwo rozrywkowe, składające się co najmniej z restauracji i ogrodu.
Wydawca: Kunst-Verlag E. Burgfels, Beuthen OS..
To Dom Strzelecki po przebudowie, na pocztówce wysłanej w sierpniu 1940 roku. W opisie dodano kawiarnię, tarasy i podium taneczne w ogrodzie.
Wydawca: Wilhelm Berger, Hindenburg.
Wnętrze lokalu na pocztówce wysłanej w 1943 roku.
Wydawca: Neumann, Gleiwitz.
Wnętrze „ Établissement” na pocztówce nadanej w 1941 roku. Na pocztówkach 7 i 8 wymieniono przystanek autobusowy linii Hindenburg-Sośnica, więc własnych omnibusów już nie używano.
Po 1945 roku Domu Strzeleckiego już tam nie było.
Jeśli uświadomimy sobie zmiany jakie zaszły tam w przeciągu 120 lat, to miejsce to na pewno nie jest już takie spokojne – jak reklamowano – a stawu, ogrodu i strzelnicy już dawno nie ma.
Wydawca: Neumann, Gleiwitz.
Wszystkie te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 01.01.2024