Pocztówki Zabrze
Basen dziecięcy przy ul. Roosevelta.
Dzisiaj o pewnym miejscu kojarzącym się z dzieciństwem i jeszcze istniejącym w krajobrazie miasta, choć już w innej formie.
Jak informuje „Oberschlesische Volksstimme” w numerze 269 z 1930 roku miasto, wtedy nazywające się Hindenburg, w krótkim czasie stworzyło trzy place zabaw dla dzieci.
Na zdjęciu w gazecie widzimy fragment tego opisywanego dzisiaj, przy ówczesnej Sosnitzaerstrasse obecnie Roosevelta. Jest to bardzo ciekawa fotografia, choć dość słabej jakości również z innego względu. Zatrzymajmy się, więc na chwilę i zadajmy sobie pytanie. Co widać w tle zdjęcia?
Jeżeli przyjmiemy dzisiejsze nazewnictwo ulic, to moim zdaniem w tle widzimy tyły ulicy 3 Maja. Takiej fotografii obecnie nie da się już wykonać, bo ten widok częściowo zasłoniły zabudowania ulicy Tuwima na tym fragmencie.
Miejsce to oprócz zwyczajowych piaskownic, huśtawek, czy zjeżdżalni wyposażono w brodzik. Ten właśnie brodzik widoczny jest na mojej pocztówce, która pochodzi już z lat 50. Pocztówki wydane w tamtym okresie, czy to przez wydawnictwo „Art Wrocław”, jak w tym wypadku, czy znanego fotografia Jerzego Wallę oznaczały się świetną jakością i ostrością i nie inaczej jest przy dzisiaj opisywanej.
Widać na niej jedynie brodzik i bardzo dużą liczbę korzystających z niego dzieci, zabawa musiała być świetna!
Obecnie brodzik już nie działa za to znajduje się w tym miejscu otwierany w sezonie pub o nazwie „Bas”. Kiedy zakończył spełniać swoją rolę? Tego niestety nie wiem, ale może ktoś z czytelników ma taką informację.
Obok pubu, do obecnej chwili znajduje się jednak plac zabaw dla dzieci i miejsce to ma dalej charakter małego skweru.
Na koniec jeszcze o treści kartki, która dość dobrze oddaje czasy, w których została wysłana. Załączę tutaj jej amatorskie tłumaczenie wykonane w tłumaczu Google.
Na koniec jeszcze o treści kartki, która dość dobrze oddaje czasy, w których została wysłana. Załączę tutaj jej amatorskie tłumaczenie wykonane w tłumaczu Google.
Opracował: Rafał Tylenda. Pocztówka z jego kolekcji. 15.04.2025