Zdjęcia powojenne-Zaborze

Zaborze z lotu ptaka w 1995r

Na pewno wyjątkowe zdjęcia Zaborza z 1995roku. Wykonane z wyjątkowego miejsca którego już nie ma. Ze szczytu betonowej budowli szybu V zlikwidowanej 2000 roku kopalni Zabrze-Wschód przy ulicy Lompy. Nadesłała je Ewelina Siara, a wykonał Fabian Siara. Co się zmieniło?
​Zdjęcia opisał  Piotr Herszowski. 

1

To zdjęcie obrazuje nam jak bardzo zmieniło się Zaborze. Spojrzenie w kierunku zachodnim.
Gęsta zabudowa ul. Wolności wypełniona jest stuletnimi kamienicami. Niegdyś tętniąca życiem, można tu było zrobić zakupy, ale i dobrze zjeść. Zrównano to wszystko z ziemią ok. 2005r. Teraz przebiega tam czteropasmowa droga. Z prawej strony ulicy u dołu kadru widzimy dawną szkołę gospodarstwa domowego, bibliotekę gminną. Tu budynek w ruinie. Obecny właściciel uratował budynek(właściwie 2 razy) i jest tam teraz elegancka restauracja. Kościół św. Franciszka jeszcze bez wieżyczki, straconej prze wichurę która przeszła nad Zaborzem w 1948r. Dopiero w roku 2000 zamontowano nową i naprawiono zegar który do dziś odmierza czas Zaborzanom. W tle staruszka elektrownia.

2

Najwyższa budowla w Zabrzu, komin Elektrociepłowni Zabrze (200m), popadający obecnie w ruinę szpital miejski przy ul.Wyciska i piękna Zaborzanska zieleń.

3

4

Tu niewiele się zmieniło, brakuje familoka oraz pomnika czynu rewolucyjnego. Stał dokładnie na przeciw wylotu ulicy Lompy do której prowadzi teraz przejście podziemne pod trasą średnicową. Pod pomnikiem widać maszty. Czyżby jeszcze niedawno odbywały się tu jakieś uroczystości?

5

6

W kierunku wschodnim.  Pośrodku pętli tramwajowej widać białe maszty. Niegdyś wisiały na nich polityczne hasła. Starych domów u dołu już nie ma, zabrała je budowa drogi średnicowej. Podłużne baraki obok pętli to były magazyn „Polleny”. Powyżej legendarna ulica Piekarska, świat nieistniejący, ale opisany. (Janosz).

7

Piękne zabrzańskie lato roku 1995. Co widzimy? Na pewno w oczy rzuca się bocznica dworca kolejowego Zabrze-Wschód, sam dworzec ukrył się za drzewami, tuż za słupem wysokiego napięcia. Naprzeciwko dworca, obok pętli tramwajowej widoczne garaże i magazyny firmy Pollena. Dalej familoki przy ul. Piekarskej i tuż za nimi widoczny zarys ul. Bielszowickiej.W stronę stacji zmierza pociąg kolei piaskowej. Można powiedzieć że od pętli tramwajowej w prawo,wszystko zmieniło swe oblicze.

8

Ten sam widok, pociąg dojechał do wysokości dworca. Prowadza go dwie lokomotywy. Składy z piaskiem zazwyczaj były bardzo ciężkie i nie raz potrzebny był popych. Po lewej stronie ul. Wolności widać budynek Pewexu, obecnie market, tam gdzie obecnie jest stacja benzynowa rośnie trawa. I dalej w kierunku Rudy Ślaskiej zielenią się bujne drzewa, obecnie dumnie stoją kolejne supermarkety.
Opracowanie: Piotr Herszowski .                                                                07.02.2016.