Zdjęcia powojenne-Zaborze

Osiedle Poremba na slajdach z lat 80.

Na tych czterech slajdach, które otrzymałem w prezencie od Pana Rainharda, zobaczyć można Porembę z lat około 1983-1984.

Pierwsza fotografia to widok z bloku ulicy Struzika. Po prawej mamy blok przy Wolności 540 z kolei od lewej bloki numer 542 i 544. Starszą zabudowę, którą widać na fotografii wyburzono pod budowę drogowej trasy średnicowej.

Zakład w tle to Koksownia Walenty – Wawel. Pusty teren widoczny na fotografii obecnie jest już zabudowany. Jego część zajmował/zajmuje salon samochodowy, choć nie jestem pewny co obecnie się w nim znajduje. Przy opisie pomógł Marek Jankowski.

1

Druga fotografia to również widok z bloku przy ulicy Struzika 4. Z lewej strony widzimy kawałek bloku nr 8, natomiast z prawej nr 6. Na samym środku to blok numer 10, natomiast w tle numer 14. Jeżeli się przyjrzymy dokładnie w tle zobaczymy jeszcze zbiornik gazu przy ulicy Pawliczka. Przy opisie pomógł Sławek Nadolski.

2

Na trzecim zdjęciu widać nieistniejącą już radiostację, która zagłuszał między innymi, zachodnie rozgłośnie radiowe w czasach PRL-u. Więcej o niej w artykule Piotra Herszowskiego https://historia-zabrza.pl/radiostacja-przy-ul-porembskiej-w-rudzie-sl/.

3

Czwarta to widok ze Struzika 4, tym razem w kierunku Rudy Śląskiej. Tu na pierwszym planie blok nr 6 przy ul. Jana Pyki , za nim teren Rudy Śląskiej i bloki przy ulicy Fiołków. Po prawej stronie bloki przy ulicy Wolności 554. Widoczny jest też kolejny zbiornik gazu, ale nie wiem, jakiemu zakładowi podlegał być może widocznej nieco w tle koksowni Walenty-Wawel. Dodam jeszcze na widocznym pustym terenie na fotografii po drugiej stronie ulicy znajduję się obecnie siedziba hurtowni. Przy opisie pomógł Adrian Kacprzyk.

4

Autor: Rafał Tylenda.            16.06.2022