Zdjęcia powojenne-Zaborze

Kop. Zabrze, dworzec Poremba i ul: Piekarska w 1995 r

Te dwa zdjęcia wykonał  Andreas Kościelny  tylko 20 lat temu. (ok. 1995r.) Jednak nie ma już ani tych widoków, ani miejsca z których je zrobił. (I nikt wtedy nie przypuszczał że może ich nie być). Jest to widok z toru kolejowego rozebranej linii kolejowej do Rudy Śląskiej (Kolej Janosza), nieco na wschód od legendarnej ulicy Piekarskiej.  

1

Wszystko czego już dziś nie ma, to od prawej familok przy ulicy Piekarskiej i semafor świetlny ze słupem trakcyjnym kolei piaskowej. Wzdłuż tego toru przebiega dziś ekran akustyczny Drogowej Trasy Średnicowej. Została jeszcze widoczna rura ciepłownicza, pod którą przejechać można było w tym miejscu przez tory. Nad tym strzeżonym przejazdem pieczę sprawowała mieszcząca się w pudle starego wagonu osobowego na podmurówce nastawnia ZWS, ten mały żółtawy domek na lewo od przejazdu. Dwa widoczne tory to linia 166 z Gliwic do Rudy i z lewej tor stacyjny dworca Zabrze – Wschód w Porembie którego teren widzimy. W tle szyby kopalni „Zabrze-Wschód”, powstałej jako „Kopalnia Królowej Luizy”.

2

Aby zobaczyć drugi widok trzeba powędrować wzdłuż toru na wschód. Przejazd kolejowy przy ulicy Piekarskiej widoczny jest z prawej strony, tuż nad nim w oddaleniu kominy elektrowni na Zaborzu przy ulicy Wolności. W centrum ogródki działkowe, w tle kopalnia „Zabrze” ruch Poremba.

Na tym starym planie Zabrza Andreas zaznaczył białym punktem miejsce z którego wykonał to zdjęcie.

28.02.2016

3