Zdjęcia powojenne-Zabrze
„Huta Zabrze” przed rozbiórką.
Mieliśmy kiedyś w Zabrzu hutę. Większość pamięta ją jako „Hutę Zabrze”, niektórzy wiedzą że wybudował ją w latach 1850-52 Guido Georg Friedrich Erdmann Heinrich Adalbert Henckel von Donnersmarck ur. 10 sierpnia 1830 we Wrocławiu, zm. 19 grudnia 1916 roku w Berlinie – baron i hrabia cesarstwa, potem pruski książę, tytularny pan Tarnowskich Gór, magnat przemysłowy, 13. wolny pan stanowy Bytomia. Ewangelik, przyjaciel cesarza, najbogatszy człowiek w kraju.
Huta „Donnersmarck”, w której w czasie w II wojny światowej pracowało wielu robotników przymusowych, zatrudniała w czasach największej prosperity 10.000 pracowników, przetrwała okrojonej formie do dzisiaj. https://www.hutazabrze.com.pl/
W roku 1999 rozpoczął się demontaż między innymi hal gdzie przed wojną produkowano kotły, konstrukcje stalowe, maszyny i rury. Także odlewnię i modelarnię. W roku 2003 otwarto w tym miejscu centrum handlowe o wdzięcznej nazwie „PLATAN”.
Te zdjęcia autorstwa Tomasza Wagnera z 1997 roku przestawiają skrzyżowanie ulic Powstańców Śląskich, Karola Miarki i Zbigniewa Religi, oraz Plac Teatralny.
Na zdjęciu nr 1 nie zmieniło się wiele.
Ale już na zdj. nr 2 zobaczymy (za czerwonym światłem sygnalizacji) wyburzone już hale huty (produkcja kotłów). Na ich miejscu jest dzisiaj parking centrum handlowego „Platan”. Z lewej strony Plac Teatralny i sam teatr.
Na zdj. 3 widać te hale bliżej, a na dachu środkowej zamontowano okrągłe logo huty. Zdj. 3a, to samo ujęcie z szerszym tłem.
Na fotografii nr 4 ważna jest wyłożona białą klinkierową cegłą łaźnia huty, którą bardzo starano się jako zabytek zachować. Niestety nie udało się.
Na ostatnim obrazie widać łaźnię wyraźniej, ale przede wszystkim opatrzoną logo i napisem „Huta Zabrze” na dachu, halę odlewni rur.
Zdjęcia wykonał i udostępnił w ok. 1997 roku prof. Tomasz WAGNER, któremu serdecznie za to dziękujemy.
Opracował Andrzej Dutkiewicz. 21.03.2020
Umiejscowienie hal produkcyjnych na podstawie planu zakłady z 1922 r.