Kluby Sportowe
Stadionu „Górnika Zabrze” – powojenna historia na pocztówkach.
Widoczny na tym starym kartoniku Stadion Miejski to dzisiejszy „Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu” – zwany Areną Zabrze. Tutaj jeszcze w stanie „przedwojennym”. Mieścił on na trybunach 25 000 widzów, a otwarto go w dniu 2 września 1934 roku i nadano imię Adolfa Hitlera, które nosił jakby do roku……. 2004 gdyż dopiero wtedy oficjalnie nadano mu inne. Obecnym patronem tej (zupełnie już nowej) „świątyni sportu” jest Ernest Pohl. Jeden z najlepszych piłkarzy polskiej reprezentacji i Górnika Zabrze, Ślązak który strzelił rekordową ilość goli w ekstraklasie, 186. Zmarł w Niemczech w 1995r.
W Planie-Informatorze Miasta Zabrze z 1945 roku wynika że wtedy na stadionie stacjonowała Armia Radziecka, a tą pocztówką wydano niewiele później.
Wydawcą był pionier powojennej pocztówki pana Jerzego Walla z Gliwic. Jego firma działała co najmniej od lat 20-stych.
To zdjęcie pochodzi z archiwum cyfrowego Dariusza Guza i nie znam jego pochodzenia. Być może z okresu przebudowy stadionu w roku 1957, gdy pojemność stadionu podważszono do 35 tyś. widzów.
Kolejną fotografię wykonano w latach 60-tych podczas zawodów lub treningu lekkoatletów.
Projektantem stadionu byli w 1934 roku dr. Moritz Wolf z Berlina, ówczesny architekt miejski Hindenburga (jak nazywało się wówczas Zabrze), oraz architekt parków i zieleni prof. Gustaw Allinger z Berlina, ten któremu zawdzięczamy również założenie terenów zielonych na placu Traugutta i naprzeciw w parku Poległych Bohaterów. Był Dyrektorem Parków Miejskich w Hindenburgu.
Widok trybuny stadionu od tyłu w 1961 roku i portret chyba starej „Warszawy” lub „Pobiedy”. Stan obiektu był praktycznie od 1934 r. nie zmieniony, dodano drewniane ławki dla kibiców powiększając przy tym lekko pojemność widowni do ok. 35 tyś. widzów i poszerzono bieżnię.
A to fotografia barwna z tego samego okresu. W 1957 roku zanotowano tu największą liczbę kibiców. Na meczu z Gwardią Warszawa stłoczyło się ich aż ok. 50.000.
W 1972 roku stadion „dostał kolorów” po pomalowaniu trybuny. Kilka lat wcześniej otrzymał (1969), najlepsze i najmocniejsze wówczas w Polsce, sztuczne oświetlenie. Pierwszy mecz polskiej reprezentacji na stadionie Górnika Zabrze rozegrano dnia 17 października 1984 roku. Był to mecz z Grecją w ramach eliminacji do mistrzostw świata.
Ta pocztówka z lat 70. zatytułowaną jest „Kąpielisko Miejskie” i chodzi tu o nie istniejący już „Frizok”, ale tlen budynek stojący na słupach należał zapewne do stadionu, o czym świadczy logo „Górnika Zabrze”.
Historia „Frizoka” liczy sobie już 100 lat i jest tu bogato ilustrowana.
Zabrze-Stadion ul. Roosevelta. Tak zatytułowaną kartkę wydano w Niemczech w wydawnictwie „Stadionpostkarten: Stadia Art” Zdjęcia wykonał pan Stephan Frank w maju 2004 roku. Z tyłu tej ładnej i informatywnej pocztówki zamieszczono wiadomości o obiekcie i zespole Górnika Zabrze.
Historia tego stadionu kończy się w roku 2011 kiedy oddano go do całkowitej przebudowy.
Opracował Andrzej Dutkiewicz. Pocztówki z mojej kolekcji. 14.05.2023