Kluby Sportowe
Kluby sportowe wytwórni lin i drutu „Deichsel”
TV Deichsel Zabrze. Spielvereinigung Deichsel 1919. TuS 09 Hindenburg.
Nieistniejąca już od kilku lat wytwórnia lin i drutu założona w Zabrzu przez Adolfa Deichsla w 1855 roku, była bardzo aktywna na niwie sportu. W tej fabryce założono w 1909 r. pierwszy na Śląsku zakładowy klub sportowy TV Deichsel Zabrze. (Turn-Verein / Klub gimnastyczny) Najbardziej znanym klubem fabrycznym firmy Deichsel był TUS 09 Hindenburg, którego drużyna piłkarska była jedną z najlepszych w regionie. Na tym zdjęciu widzimy sportowców z szarfami na których pisze LC Deichsel. Jak pisze Pan Mariusz Kowoll, to najprawdopodobniej jedna z sekcji o dużej autonomii, klubu Vereinsring Deichsel Hindenburg, być może jeszcze przed połączeniem kilku podmiotów w jeden centralny o wspomnianej nazwie; połączenie nastąpiło 02.09.1933 roku, a w skład weszły: Spielvereinigung Deichsel 1919 Hindenburg, Turn Verein Deichsel Hindenburg, Gesangverein “Deichsel” Hindenburg oraz właśnie Leichtathletik Club Deichsel Hindenburg. W momencie zjednoczenia szefem grupy lekkoatletycznej był Fritz Dentler, zarazem skarbnik klubu.
Fotografie otrzymaliśmy od pana Matthiasa Deichsel, wnuka ostatniego dyrektora zabrzańskich zakładów Erwina Deichsel. 24.07.2016
Jakie informacje o zabrzaninie znalazł dla nas Pan Mariusz Kowoll z Gliwic?
”Środkowy napastnik TuS 09 Hindenburg (założony w 1909 roku jako „TV Deichsel Zabrze”) Baron przez 4 lata strzela w 96 meczach 303 bramki. Ginie na foncie w 1942 roku”.
istoria czeka na dokończenie”. Serdeczne podziękowania składamy Panu Mariuszowi Kowoll z Gliwic.
W październiku 2013 roku udało mi się kupić zdjęcie piłkarza. Kupiłem gdyż odbitkę wykonano w zakładzie fotograficznym Germania Goldbach. Zakład zlokalizowany był w Zabrzu przy Kronprinzenstrasse 223 (ul. Wolności 223). W tym czasie całe środy spędzałem w Archiwum Państwowym w Katowicach Oddział Gliwice na przeglądaniu archiwaliów. Tam spotkałem Pana Mariusza Kowolla. Wymieniliśmy się adresami mailowymi. Przesłałem Panu Mariuszowi skany wszystkich posiadanych zdjęć piłkarzy, którzy jak przypuszczałem pochodzili z Zabrza. Teraz przytoczę opis jego osoby ze strony http://czado.blox.pl/2015/01/Jak-Gornoslazak-skasowal-wicemistrza-swiata.html „Jednym z tych, którzy posuną naszą wiedzę nie o dziesięć schodków, ale o dziesięć pięter jest Mariusz Kowoll z Gliwic. Zdążyłem poznać jego pasję, skrupulatność, nieustępliwość i systematyczność. Moje rozeznanie pozwala mi ocenić z całkowitą pewnością: nie było i nie ma w Polsce lepszego specjalisty od historii górnośląskiej piłki w latach II wojny światowej. Mariusz od kilku lat szlifuje, cyzeluje, doprecyzowuje własną historię rozgrywek na Górnym Śląsku w latach 1939-1945. Myślicie, że kituję? Uwierzcie mi – oniemiejecie kiedy przeczytacie jego książkę. Wydawnictwo, które będzie miało szczęście wydać to niezwykłe przedsięwzięcie długo zapamięta ten moment.”
I te słowa jak najbardziej się potwierdziły.
Z wczoraj (29.01.2016.) na dzisiaj (30.01.2016) w nocy obydwoje siedzieliśmy przy komputerach. Każdy nad swoim tematem. Dostałem wiadomość „Panie Darku pamięta Pan nasze rozmowy o zdjęciu piłkarza z ładnym uczesem, z piłką przy nodze, na osobliwym tle, którego logo z koszulki rozszyfrowywaliśmy?
Znalazłem zdjęcie tej drużyny w jednej z gazet i chyba już wiem; zdjęcie zrobione na tle tych samych murów; chłopcy w takich samych koszulkach; opublikowane w połowie marca 1939 roku; zdjęcie przedstawia drużynę juniorów TuS Hindenburg 09 (dawny Deichsel Hindenburg); tylko jeden zawodnik miał taki mocny przedziałek, a nazywał się Baron.”
Piłkarz miał prawdopodobnie na imię Rudolf. W marcu 1939 roku ma 17 lat. W klubie grał od 1935 roku. Od tego czasu w drużynach młodzieżowych i juniorskich zagrał 96 meczów i strzelił 303 gole !!!!!! Na zdjęciu przy nogach piłkarza leży piłka z napisem „Elite der Kicker”. W 1942 roku pojawiła się informacja o śmierci tego młodzieńca na froncie.
Gdy dowiedziałem się, że piłkarz grał w klubie TuS Hindenburg 09 (dawny Deichsel Hindenburg) wszedłem na stronę google i znalazłem chyba miejsce, w którym wykonane zostało zdjęcie. W tle na zdjęciu najprawdopodobniej widoczny jest dom stojący do dzisiejszego dnia, a zlokalizowany przy ul. Armii Krajowej 6.
Zobacz na https://www.google.pl/maps
Opracowanie: Dariusz Guz. Zdjęcie z kolekcji autora.