Kluby Sportowe

Sportfreunde 1920 Klausberg O.-S. (Mikultschütz) Mikulczyce

Sportfreunde 1920 Klausberg (Mikultschütz) jako klub piłki nożnej powstał w 1920 roku, odłączając się od założonego 12 lutego 1906 roku Turnverein in Mikultschütz (Klub Gimnastyczny Mikulczyce). W sezonie 1922/23 piłkarze rozpoczęli rozgrywki w klasie A okręgu Bytom Zachód. W 1930 roku zespół awansował do 2 ligi okręgowej Górnego Śląska gdzie zajął już w pierwszym roku 2 miejsce. Po ponownym zajęciu 2 miejsca klub przeszedł w 1933 roku do nowo utworzonej ligi okręgowej Hindenburg (Kreisliga Hindenburg). W 1936 roku po zmianie nazwy Mikulczyc na Klausberg przez narodowosocjalistyczne władze zmieniła się również nazwa klubu. W 1937 roku „Przyjaciele Sportu” z Mikulczyc awansowali do najwyższej niemieckiej ligi „Gauliga Schlesien” i pozostali w niej aż do 1940 roku zajmując kolejno 7, 7 i 4 miejsce, po czym po wydzieleniu osobnej dla Górnego Śląska ligi spadli niżej. Głównymi aktorami na mieszczącym 20.000 widzów stadionie w Mikulczycach byli wówczas tacy piłkarze jak Heinrich Kukla, Joseph Lukoszek, Hubert Renk i Gerhard Nowara z obrazka. W 1945 roku klub Sportfreunde 1920 Klausberg rozwiązano i już w tym samym roku powstał na jego miejsce nowy klub Górnik Mikulczyce, który jako Górniczy Klub Sportowy „Sparta Zabrze” grał w latach 1972-76 w II polskiej lidze. Dziś nazywa się Klub Sportowy MOSiR Sparta Zabrze.

Gerhard Nowara

Zigarettenfabrik „Zepter“ Dresden

Ten niepozorny kartonik powyżej o wymiarach 5.5 X 6 cm był przedmiotem westchnień wielu zbieraczy. Wizerunki tego i wielu innych piłkarzy znajdowały się w paczkach papierosów drezdeńskiej fabryki papierosów „Zepter”. Nasz egzemplarz prezentuje Gerharda Nowarę, bramkarza klubu Sportfreunde 1920 Klausberg 1920 O.-S. z Mikulczyc. (Przyjaciele Sportu 1920 Mikulczyce Górny Śląsk). Nowara był świetnym bramkarzem i reprezentował już kadrę Górnego Śląska w rozgrywkach niemieckich. Obok jego wizerunku widoczny jest symbol klub. Do przechowywania kolekcji służyły albumy, do nabycia w handlu z 1 Markę.
Tłumaczenie tekstu z rewersu kartonika:

Sport hartuje ciało i ducha!

A. Region numer 4 Śląsk B. Klub ……. Barwy klubu: Czerwony-czarny
C. Gracz num. 1
Gerhard Nowara
Urodziny 14.02.18 Urzędnik gminny Ma już wiele osiągnięć jako bramkarz. Posiada talent rasowego bramkarza. Stał już w bramce reprezentacji Śląska.

Album kolekcjonerski. Świetny leksykon piłki nożnej, cena 1 Reichsmark, prezentujący obszerną kronikę, wyczerpujące wiadomości o piłce nożnej.
Do nabycia w handlu lub w fabryce, cena przesyłki 30 Pfennig.
Prawa do zdjęć ustawowo zastrzeżone.
Zdjęcia nie będą przez fabrykę wymieniane

Zdjęcia znajdziecie w w paczkach naszych wyjątkowo łagodnych wysokiej jakości papierosów marki Solo 3

Fabryka Papierosów Zepter Drezno

Eksponat z kolekcji Dariusza Guza, opracował Andrzej Dutkiewicz.

Wiadomości o klubie ze stron www. Wikipedia i Klub Sportowy MOSiR Sparta Zabrze.