Kluby Sportowe

Klub Sportowy Pogoń Zabrze z Zaborza

Zdjęcie i tableau “Na miłą pamiątkę z obozu piłkarzy ręcznych KS Pogoń Zabrze luty 1958”.

Klub Sportowy „Pogoń Zabrze”, który swoją siedzibę i stadion miał na Zaborzu przy ulicy Jerzego Wyciska, słynął z najlepszej w Zabrzu i kilkakrotnie w Polsce drużyny piłki ręcznej. Bezpośrednim spadkobiercą i następcą „Pogoni” jest drużyna NMC Górnik Zabrze.

W lutym 1958 roku drużyn szczypiornistów przebywała na zgrupowaniu w górach, prawdopodobnie Sudetach co wywnioskować można z architektury Domu Wypoczynkowego Kopalni Zabrze „Górnik” w którym byli zakwaterowani.

Dom Wypoczynkowy Kopalni Zabrze „Górnik”

Tableau

Na tableau zobaczymy podpisane zdjęcia zawodników, trenera i działaczy klubu, oraz uśmiechniętą kierowniczkę domu wypoczynkowego o sympatycznej nazwie „Górnik”, a zagadką jest widniejące tam słowo „Hungaria” i miejscowość w której się znajdował. A może wciąż jeszcze stoi?
​ Na odwrocie wszyscy się podpisali.
U dołu tableau zobaczymy zdjęcie pochodzącego z Zaborza Franciszka Cholewy, jednego z założycieli klubu. W tym samym roku odbyły się w Berlinie mistrzostwa świata w piłce ręcznej, gdzie w polskiej reprezentacji grał jego syn.

Podpisy uczestników zgrupowania.

Zabrzański klub był dwa razy mistrzem Polski, trzykrotnie zajmował drugie i czterokrotnie trzecie miejsce. Trzykrotnie zdobył puchar Polski i raz puchar superligi.
Więcej o jego historii dowiedzieć można się na niżej wymienionych stronach www.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.         Zdjęcia z kolekcji autora.       15.01.2018.

Więcej o historii klubu: https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3rnik_Zabrze_(pi%C5%82ka_r %C4%99czna)