Katastrofy Górnicze

Śmierć ratowników i górników na kop. Rokitnica w 1947 r.

Czwartego września 1947 r. o godzinie 9.00 dochodzi do tąpnięcia na kopalni “Rokitnica” (później „Pstrowski”), w wyniku którego zasypanych zostaje trzynastu górników, w tym niemiecki jeniec (informacja na podstawie komunikatu zamieszczonego w trybunie robotniczej , nr 246 z 8 września). Po zdarzeniu natychmiast rozpoczęto akcję ratowniczą, dzięki której wydobyto wszystkich oprócz jeńca. Prace prowadzono dalej. Jednak około godziny 17.00 ma miejsce kolejne tąpnięcie, w wyniku którego zostaje zasypanych pięciu członków ekipy ratowniczej. Dwóch ratowników – Piotr Ogórek i Maksymilian Langer – poniosło śmierć na miejscu, pozostali trzej członkowie ekipy zostali ranni. W godzinach nocnych odczuto jeszcze dwa tąpnięcia, na szczęście obyło się bez kolejnych ofiar.

kopalnia rokitnica

„Gazeta  Robotnicza” nr 246 z 8 września.

Nieco bardziej szczegółowy obraz katastrofy przedstawia relacja zamieszczona w numerze 251 z 13 września. Artykuł zatytułowany ”Bohaterska Akcja Ratunkowa na kopalni Rokitnica” zmienia liczbę zasypanych górników z 13 na 12. (O jeńcu już się nie wspomina). W tekście znajdziemy informacje, iż do tąpnięcia doszło na pokładzie 507 oraz o tym, że akcja ratownicza przebiegała w ciężkich warunkach. Do zasypania czterech osób z ekipy ratowniczej doszło, gdy znajdowali się niespełna metr od zasypanego górnika. Po wydobyciu na powierzchnię ciał dwóch ratowników, którzy zginęli na miejscu, przystąpiono do uwalniania zasypanego górnika – okazało się, że odniósł jedynie lekkie obrażenia. Przyczyną tej katastrofy było pękniecie piaszczystych łupków nad wyrobiskami z lat 1834-37. Wyrobiska te przylegały do odcinka, na którym wydarzyło się nieszczęście.

“Gazeta Robotnicza” 13 Wrzesnia 1947

Materiały użyte w artykule pochodzą z ”Gazety Robotniczej”.  (Sląską Biblioteka Cyfrowa)

Specjalnie podziękowania dla Magdaleny Gościniak.

Autor: Rafał Tylenda.                                                                                                           17.01.2020.

Zdjęcia kopalni „Rokitnica” (Pstrowski) z 2008 roku. Autor: Andrzej Dutkiewicz.