Pocztówki Biskupice

Biskupice ul. Bytomska 75 i restauracja Nowarry ok. 1910 r.

Wysłana w 1917 roku pocztówka, więc tak wyglądały główna ulica w Biskupicach jakieś 110 lat temu. „Hauptstraße – Główna” to nie wymieniony tu z nazwy obecna ulica Bytomska. Bardzo dawno temu nazywano ją Wiejska (Dorftraße). Do 1915 roku nazywała się Zabrzerstraße, a potem Hindenburgstraße, aż do przyłączenia Biskupic do Zabrza – Hindenburga w 1927 roku, kiedy znów zmieniła nazwę, na Beuthenerstraße, co w 1945 roku przetłumaczono po prostu na Bytomska i tak zostało do 1950 roku. Po śmierci przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego, który pracował na tutejszej kopalni „Jadwiga” ulicę nazwano jego imieniem. Kopalnię też. W 1991 roku wrócono do „poniemieckiej” nazwy – Bytomska. Czy jest jakaś ulica w dzisiejszym Zabrzu która tyle razy zmieniała nazwę?

Biskipice koło Borsigwerku.

Biskupitz

1

2

Nie wiele się tu zmieniło. Brak budynku restauracji Aloisa Nowarry, pod numerem 40, którą potem przejął jego syn Georg i prowadził ją chyba do 1945 roku. Dom był własnością rodziny. Dziś chyba niczego tam jeszcze nie wybudowano.

Z lewej strony widoczny budynek nr 75, należał do pana Burka, miejscowego gospodarza. Na rogu Drogeria pod Orłem Kurta Generta. Swoją praktykę z rentgenem miał tam dentysta Gerhard Chlapik, a na dole Franz Borscz prowadził delikatesy, handel piwem i produkcję wody mineralnej.

To dane z przełomu lat 30/40.

Wydawca: Verlag P. Stoll, Biskupitz.

Pocztówkę nadesłał Filip Warzecha, za co mu serdecznie dziękuję.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.               29.03.2024