Pocztówki Biskupice

Pozdrowienia z Borsigwerku -Biskupice – na pocztówce z ok. 1900 roku.

Gruss aus Borsigwerk.

Deutsche Reichspost Postkarte.

Ta rzadka, być może najstarsza pocztówka z Biskupic – Borsigwerku, wydana została prawdopodobnie przed 1900 rokiem, a na pewno przed 1905, kiedy to reforma pocztowa zmieniła w Niemczech formę pocztówek i cały awers zajmował obrazek, a tekst i adres były na odwrocie. Wykonana została techniką litografii, o której przeczytać można tutaj.

Nie była w obiegu pocztowym.

Przedstawia pięć motywów z osiedla i zakładów berlińskiego koncernu „Borsigwerk” na Górnym Śląsku.

Gospoda hutnicza.

Osiedle zaczęto budować w 1863 roku i jego najważniejszym punktem była gospoda hutnicza (Hüttengasthaus) przy ulicy Okrzei (Auguststrasse). Restauracja, sala taneczna, pokoje gościnne, sklep (Konsum). Centrum życia osiedla. U góry z lewej strony pocztówki.

Największym motywem jest tu sam Borsigwerk, składał się z huty, dwóch kopalń – Ludwik i Jadwiga, oraz koksowni. Hutę zamknięto w 1932 roku, kopalnie w 2000 (Jadwiga) i po 1980 (Ludwik). Koksownia (pod nazwą Jadwiga) pracuje do dziś. Początki firmy sięgają 1854 r.

Borsigwerk-panorama.

Wejście do parku.

Park hutniczy.

Z prawej strony kartki i poniżej park hutniczy. Urządzono go na tyłach gospody, były tam altana, fontanna, letnia kawiarnia i pawilon muzyczny. Przy dobrej pogodzie koncertowały w pawilonie orkiestry dęte pobliskich zakładów przemysłowych i wojskowe. W 1922 roku ustawiono tam pomnik poległych w I wojnie światowej członków Towarzystwa Gimnastycznego z Borsigwerku. Było ich czterdziestu.

Hedwigwunschgrube.

Zupełnie na dole sylwetka fragmentu kopalni „Jadwiga”.

Wydawca : Robert Ulfik, Beuthen O.S. (adres atelier: Boulevard 29).

Opisał Andrzej Dutkiewicz.                          Pocztówka z własnej kolekcji.               16.03.2019

Inne pocztówki z Biskupic i Borsigwerku tu.