Katastrofy Górnicze
Wybuch metanu na kop. Concordia w 1930 roku.
Kilka dni temu, przeglądając czasopismo „Oberschlesische Volksstimme” z 1930 roku, natrafiłem na fotografie z pogrzebu ofiar katastrofy, która miała miejsce w kopalni „Concordia”.
Zdarzenie to miało miejsce 12 maja około godziny 10:15, kiedy to doszło do wybuchu na poziomie 600 m pod ziemią. W wyniku eksplozji zasypanych zostało dwunastu górników; dwóch zginęło na miejscu, trzech zostało ciężko rannych, a pozostała siódemka uznana została za zaginioną.
Akcja ratunkowa przebiegała z dużymi trudnościami i trwała sześć godzin. Jak informowała „Polska Zachodnia”, większości zaginionych górników nie udało się uratować.
Ostatnią ofiarą tej katastrofy był Paweł Wandzik, który zmarł w szpitalu, zamykając listę ofiar. Imię i nazwisko ostatniej ofiary, jak również pozostałych dziewięciu górników, podaje jedynie „Goniec Śląski” w materiałach, które przeglądałem.
Lista ofiar:
Antoni Przybyła z Łabęd
Hubert Gorzelski z Bielszowic
Franciszek Lierek z Szczytów
Ryszard Przedwdzięk z Zabrza
Franciszek Rzepka z Zabrza
Józef Sieroń z Bargłowki
Sylwester Tomanek z Bargłówki
Ludwig Warzecha z Zabrza
Wilhelm Wilczek z Zabrza
Paweł Wandzik
Treści odnalezione w „Katoliku Codziennym” oraz „Polsce Zachodniej” są dość lakoniczne i z imienia i nazwiska przedstawiają jedynie jednego górnika – Huberta Gorzelskiego z Bielszowic.
16 maja odbył się pogrzeb czterech górników z Zabrza, i to właśnie z tego wydarzenia udało mi się odnaleźć zdjęcia, o czym wspomniałem na początku. Opis ostatniej drogi ofiar znalazłem w „Gońcu Śląskim”. Możemy tam przeczytać, że wielka kolumna wyruszyła spod szpitala, który był szpitalem Spółki Brackiej, i udała się do kościoła św. Andrzeja. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele rządu, władze lokalne oraz duchowieństwo. Zdjęcia przedstawiają kondukt na ulicy Wolności, między placem Wolności, a ulicą Karola Miarki.
Pragnę zaznaczyć, że do tekstu dołączam relację w języku niemieckim z czasopisma „Der Oberschlesische Wanderer”, a także pozostałe wycinki ze wszystkich gazet, z których korzystałem. Wspomniano w nich również o podobnym zdarzeniu z 10 kwietnia 1915 roku, o którym już pisałem na łamach strony; link do tego tekstu znajduje się poniżej.
https://historia-zabrza.pl/wybuch-metanu-na-kopalni-concordia-w-1915-roku/ – artykuł o katastrofie z 1915 roku
To bardzo szczegółowa relacja z przebiegi katastrofy i jej następstw, wraz z listą ofiar.
Widok kopalni i ludzie czekający na wiadomości o zagrożonych górnikach.
Historia kopalni i jej wizerunek są w tym artykule. https://historia-zabrza.pl/kopalnia-concordia-na-pocztowce-i-jej-historia-do-1945/
Opracował: Rafał Tylenda. 30.11.2024
Linki do gazet ze zbiórów Sląskiej Biblioteki Cyfrowej:
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/240346 – Goniec Śląski
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/349216 – Polska Zachodnia
https://sbc.org.pl/dlibra/publication/933447 – Oberschlesische Volksstimme
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/187943 – Der Oberschlesische Wanderer