Katastrofy Górnicze
Eksplozja kotła w 1892 r. na kop. Zabrze-Wschód (Königin-Luise-Grube).
30 listopada 1892 roku na terenie Kopalni Zabrze-Wschód dochodzi do eksplozji kotła, która zabiera ze sobą 8 ofiar.
Pierwszy komunikat znaleziony w gazecie „Nowiny Raciborskie” w numerze 105 z 1 grudnia donosi o 9 ofiarach śmiertelnych oraz kilku rannych.
Numer z 3 grudnia składa sprostowanie co do liczby ofiar śmiertelnych oraz mówi o 3 ciężej rannych, mając nadzieje, że wyjdą cało z katastrofy. Czwarta ofiara została lekko ranna.
Nazwiska ofiar śmiertelnych podane w „Nowinach Raciborskich” z numeru 106 z 3 grudnia:
Morawiec
Świdergoł
Szeliga
Buchman
Brodecki
Panek (16 lat)
Stryfa (16 lat)
Mróz (16 lat)
Ciężej ranni:
Ogaza
Grzebiela
Mróz
oraz lekko ranny:
Kowacz
Notka z gazety pozwala tez przyjrzeć się przyczynie tragedii, do której dochodzi o godzinie 5 rano. Przez zbyt wysoką temperaturę pod kotłem ten pęka na dwie części, z czego jedna przebija dach i niszczy komin, w wyniku czego 8 wymienionych wcześniej ofiar ponosi śmierć na miejscu. W czasie tragedii pracowano także przy innych kotłach w celu naprawy, stąd ranni w tej katastrofie.
Numer z 6 grudnia tej samej gazety donosi już o pogrzebie poszkodowanych. Właściciele zakładu ofiarowują 14 tysięcy marek na rzecz rodzin ofiar, jednak, jak twierdzi autor, to wydaje się sumą zbyt małą.
Na koniec trochę historii. Młodsza wschodnia cześć kopalni „Królowa Luiza” powstała z inicjatywy bardzo zasłużonego dla zakładu i miasta dyrektora (Werksdirigent) Richarda Broji (Richard Broja 1835-1913). Jego imię nosiła do 1937 roku ul: Lompy. W roku 1869 rozpoczęto budowę dwóch pierwszych szybów które, od wschodniej części Zaborza, nazwano Poremba I i II. Szyb Poremba III gotowy był szyb Poremba III, a w 1890 oddano do użytku widoczny w głębi szyb Poremba IV. Kopalnia, technicznie miała wszystkie znamiona osobnego zakładu wydobywczego. Po wojnie w 1968 r. wybudowano jeszcze szyb Poremba V, z jego charakterystyczną wysoką betonową wieżą, która stała się symbolem tej kopalni i znanym wszystkim, widocznym z daleka charakterystycznym punktem widokowym.
W połączonym od 1 stycznia 1976 roku z kopalnią „Bielszowice” ruchu „Poremba” kończyły się złoża węgla i w 1996 roku zatwierdzono likwidację zakładu. Już w 1990 r. zamknięto ostatni szyb ruchu „Zachód” (Skansen królowa Luiza) „Carnall” (Zabrze II) .
https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/97563#structure – zródlo
Podziękowania dla Katarzyny Zagłoby
Opis historii kopalni zaczerpnięty z opisu pocztówki (historia-zabrza.pl) autor: Andrzej Dutkiewicz.
Autor: Rafał Tylenda. 27.10.2019