Zdjęcia przedwojenne-Zaborze
Zabytkowa Elektrownia z lotu ptaka.
Elektrownia w Zaborzu nie jest ogólnie postrzegana jako zabytek, ale jest najstarszą czynną elektrownią na terenie Polski. Jej cztery wysokie kominy były mocnym akcentem okolicznego krajobrazu.
Charakterystyczna architektura fasady, bez zmian przetrwała jedynie w części środkowej.
Z lewej strony widać zwałowisko , gdzie po pomostach przetaczano ręcznie wagoniki z węglem. Budynki stojące powyżej ulicy (Wolności/Kronprinzenstraße) stoją do dziś.
Poniżej ulicy widać boisko piłkarskie, ale wcześniej odbywał się tam targ.
Także budynek obecnego klubu „Wiatrak” z charakterystyczną wieżyczką, wtedy cechownia. Pozostałe budynku po tej stronie ulicy już nie istnieją.
Teren okala od dołu tor kolei wąskotorowej, która od 1900 do 1993 roku dowoziła paliwo z kopalni Zabrze-Wschód do stacji Zabrze Zachód Wąskotorowy (Westhalden) i bocznicą do elektrowni. Tor prowadzący dalej prosto biegł do brykietowni która stała na zbiegu ulic Rymera i Wolności i placu drzewnego oraz szybu Wilhelmina kopalni Zabrze, obecny skansen górniczy. Była to część bardzo gęstej niegdyś w naszym okręgu przemysłowym sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.
Z lewej strony u dołu widać wjazd do najdłuższego w Zabrzu tunelu kolejowego, którym jeździła kolej piaskowa. Był on wyjątkowo ciekawą konstrukcją techniczną. Jego plany i zdjęcia można zobaczyć tutaj.
Tę linię i tory zlikwidowano niedawno.
Historia elektrowni i wiele zdjęć są tutaj: https://historia-zabrza.pl/elektrownia-w-zaborzu-na-starych-pocztowkach/
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. Pocztówka z jego kolekcji. 20.08.2021