Kluby Sportowe

25 lecie Klubu Sportowego Górnik Zabrze

Obszerna broszura wydana w 1971 roku na 25 lecie Klubu Sportowego „Górnik Zabrze”.

Tradycje piłkarskie Zabrza mają początek w założonej w 1946 roku drużynie KS „Zjednoczenie”.
W broszurze czytamy, że dopiero 12 grudnia 1948 roku, tuż przed Kongresem Zjednoczeniowym PPR i PPS doszło do połączenia sportu górniczego Zabrza. Sześć klubów: KS Zjednoczenie, RKS Skra, KS Pogoń, RKS Concordia, Zabrzańska Fabryka Maszyn Górniczych i Scaley – przystąpiło do fuzji, tworząc w ten sposób nowy wielosekcyjny klub „Górnik”. W chwili obecnej w rysie historycznym opuszcza się ostatnie dwa kluby.

Górnik Zabrze 25 lat.

Stanisław Oślizło odbiera puchar.

Spotkanie z olimpijczykami Górnika Zabrze w Hali Ludowej. (DMiT)

Klub Sportowy „Górnik Zabrze” to nie tylko piłka nożna. Na stadionie pojawili się także lekkoatleci, bokserzy, koszykarze, gimnastycy, tenisiści, ciężarowcy, pływacy, szachiści, zapaśnicy, siatkarze, szermierzy i kolarze. Przez bardzo krótki okres istniały także sekcje narciarzy i hokeistów. W broszurce wymienione zostały wszystkie mecze Górnika Zabrze, zdobywcy bramek, olimpijczycy, rekordziści Polski i mistrzowie Polski. Na zdjęciach widzimy jak słynny połkarz Stanisław Oślizło odbiera z rąk redaktora Jelenia puchar za najlepszą grę w sezonie 1961. Na drugiej fotografii spotkanie z olimpijczykami w Hali Ludowej w 1961 roku. Widoczni są między innymi Alfred i Barbara Sosgórnik.    (Zdjęcia nie pochodzą z tej broszury).

Kolekcja i opracowanie: Dariusz Guz.                                                                                  10.05.14

Zapraszamy do lektury obszernego opracowania o Górniku Zabrze.