Pocztówki Włodzimierza Wysockiego.
Plac Krakowski i ul. Lutra–Schecheplatz und Strasse.
Plac Krakowski w Zabrzu z Krakowem nigdy nic wspólnego nie miał. Za to jego poprzednie nazwy były bardziej miejscowe. Ponieważ odbywały się na nim i po sąsiedzku na pl. Warszawskim targi, nazywał się najpierw Placem Targów Tygodniowych (Wochenmarklplatz). Jeszcze przed 1905 rokiem nazwę zmieniono na Schecheplatz (dr. Alfred Scheche był w latach 1892-1902 starostą Powiatu Zabrze). Ta nazwa przetrwała 40 lat, po czym nazwano go Krakowskim.
Spojrzenie w kierunku placu w pierwszych latach XX w. To Scheche – strasse (Ringstr. przed 1905 r), dziś ulica Lutra. Na pierwszym planie budynek byłej szkoły ewangelickiej (3-go Maja 12). Dalej Ewangelicki Kościół Pokoju, poświęcony 25 października 1874 roku, w rok po utworzeniu parafii.
Pocztówka zaopatrzona jest w wyjątkowy ciekawy tytuł w adresie. „Dobrze urodzona panienka Helene von Gostyńska” i wysłana została do Lwowa, wówczas Lemberg w Austriackiej Galicji.
Ta pocztówka, wysłana w 1932 roku pokazuje dzień targowy. Na pl. Warszawskim i Krakowskim były to czwartki. Być może ludzie na targu zostali po prostu domalowani do zdjęcia. Sądząc po ubiorach jest to widok o wiele starszy niż data obiegu. Narożna kamienica to Plac Krakowski 1.
Kolejny ożywiony dzień targowy na placu Starosty Schechego. Dominująca na tej pocztówce kamienica pod numerem 1, po częściowym zniszczeniu w czasie wojny, wygląda dziś zupełnie inaczej. Odbudowana jedynie w części, utraciła wszelkie elementy ozdobne i balkony.
Północna i wschodnia pierzeja placu. W kamienicy pod jedynką piekarz Berger miał swój filialny sklep. Dalej na rogu sprzedawano sery i ryby.
Pomiędzy tymi sklepami, pod adresem Schechestr 7 mieściło się biuro gliwickiego czasopisma „Oberschlesische Volksstimme” , co podpowiedział Joachim Walenzyk.
W oddali widać młyn Heinricha Haendlera, który spłonął w 2005 roku. W widocznej obok młyna kamienicy z trzema wieżami z 1900 roku jej właściciel Franz Plitzko otwarł sklep z meblami, które budował we własnej wytwórni od 1875 r.
Pocztówkę wysłał zapewne ranny żołnierz z rezerwowego lazaretu w Hindenburgu (Zabrzu) w marcu 1915 roku.
Klicke hier, um Ihren eigenen Text einzufügen
Wysłana w 1906 roku pocztówka zatytułowana po prostu „Rynek” (Marktplatz). Ale to znany wszystkim budynek na pl . Krakowskim, wówczas Schechego, niegdyś mieściło się w nim Muzeum Miejskie.
Pierwsze muzeum historii naszej miejscowości powstało w 1935 roku, kiedy to utworzono „Städtische Heimatstube”, czyli Miejską Izbę Regionalną”. Trzy lata później, już jako „Miejskie Muzeum Regionalne”, instytucja ta przeniosła się do tej kamienicy przy Schecheplatz (Plac Krakowski 9). Wcześniej budynek odebrano żydowskiej rodzinie Borinski.
W tle widoczny jest kościół św. Anny.
Sympatyczne „Pozdrowienia z Zabrza O./S.” z widokiem na ulicę Martina Lutra i plac Krakowski, wówczas ulicę i plac Schechego. To taki sam motyw jak z pocztówki nr 1 i z tych samych lat. W obiegu w 1910 roku.
Wszystkie te archiwalne pocztówki pochodzą z kolekcji Włodzimierza Wysockiego który kolekcjonuje je już ponad 20 lat, w jego posiadaniu jest około 700 egzemplarzy. Były wystawione w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w od 14 marca do 5 maja 2019 roku.
Dzięki jego uprzejmości i ogromnej pomocy pani Urszuli Wieczorek z Muzeum Miejskiego w Zabrzu możemy je tu wszystkie zobaczyć, za co serdecznie im obu dziękuję.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz.
Klicke hier, um Ihren eigenen Text einzufügen