Pocztówki Biskupice

Borsigwerk na pocztówce. Gościniec i chór męski Liederkranz

Budowa osiedla „Borsigwerk” (Biskupice) rozpoczęła się w 1863 roku i jest to najstarsze osiedle robotnicze w obecnych granicach naszego miasta.
Nie o osiedlu jednak będzie mowa a o gospodzie, która była najważniejszym punktem kolonii robotniczej. Zbudowana została w 1878 roku przy ówczesnej Auguststrasse, obecnej ulicy Okrzei.

Kolonia Borsigwerk i Park Hutniczy.

Kolonia Borsigwerk i Park Hutniczy.

Biskupice-Borsigwerk. G.- Śl.

Prócz wspomnianej gospody, nazywanej Gościńcem Hutniczym, w budynku znajdowały się pokoje gościnne, kantyna urzędnicza oraz konsum (sklep). W piwnicy budynku rozlokowano piekarnię oraz mieszkanie piekarza, natomiast w podwórzu znajdował się warsztat rzeźniczy i mieszkanie rzeźnika.
Zaraz za budynkiem umiejscowiony był park hutniczy, który zajmował powierzchnię prawie 2 hektarów. Znalazły się w nim altana, pawilon, fontanna oraz tor kręglarski. Odbywały się tu koncerty orkiestr dętych pobliskich zakładów przemysłowych i wojskowych.

Sklep, który należał do ”Consum und Sparverein Borsigwerk”, od października 1896 roku prowadził Egon Kentnowski. Trwało to do 1904 roku. Z kolei od marca 1906 roku do kwietnia 1921 roku Kentnowski prowadził dom koncertowy i restaurację Heinricha Schillera w Zaborzu. Następnie wyjechał do Brzegu, gdzie wykupił Hotel Baumanna.

Wspominam o tym, bo był on również wydawcą pocztówek, wydał m.in. opisywaną kiedyś kartkę z parkiem hutniczym.

”Consum und Sparverein Borsigwerk” wydawał nawet własne monety zastępcze (żetony).

Co ciekawe w budynku tym i dzisiaj znajduje się sklep spożywczy o nazwie „Konsum”.

Nie obyło się również bez kilku zmian. Najbardziej widoczną z nich jest brak łukowatych okien w „centrum” budynku które zastąpiono dwoma rzędami zwykłych okien. Wydaje mi się, że to właśnie w tym miejscu mogła się znajdować sala taneczna, którą potem przerobiono na mieszkania. Zmian jest więcej, jak choćby brak klatki schodowej po prawej stronie budynku. Dla ułatwienia znalezienia ich wszystkich zamieszczam też kilka zdjęć wykonanych w ostatnich latach.

Lokal klubowy chóru Liederkranz (Wieniec pieśni).

Lokal klubowy chóru Liederkranz (Wieniec pieśni).

A to reklama gospody hutniczej z 1925 roku z publikacji „Festbuch zur goldenen Jubelfeier” wydanej na 50-lecie miejscowego chóru „Liederkranz”, śpiewnika i programu uroczystości, mających miejsce 15 i 16 Sierpnia 1925 roku. Z niej dowiemy się, że można było się napić wina oraz likierów, zjeść obiad i kolację i że podawano ”Schutheiss Monopol-Pils” które było piwem z zabrzańskiego browaru oraz Pilsner Urquell. Lokal prowadził wtedy Ernst Bernasky.

Sama pocztówka wysłana została 16.03.1921 roku, a więc w okresie plebiscytu, stąd też okolicznościowe znaczki. Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na te piękne latarnie gazowe i gromadkę ludzi.

Wydawcy pocztówki nie podano

Inna pocztówka z Gościńcem Hutniczym i parkiem ze zbioru archiwalnej strony zabrze.aplus,pl /

A tak to wygląda dzisiaj.

1

2

3

Informację pochodzą z książek ”Zabrze na dawnej pocztówce” autorstwa Piotra Hnatyszyna oraz albumu ”Nasze Biskupice.

https://historia-zabrza.pl/biskupice-borsigwerk-park-hutniczy/ – trochę o samym parku i wydawcy pocztówki

Zdjęcia  teraźniejsze: Rafał Tylenda, Piotr Brzezina.

Opisana pocztówka jest własnością Rafała Tylendy.   Opracował Rafał Tylenda.   31.10.22