Zdjęcia powojenne-Biskupice

Życie rodzinne na Borsigwerku

Seria rodzinnych zdjęć z Borsigwerku. Pochodzą prawdopodobnie z maja oraz zimy 1962 roku. Nie przedstawiają typowej architektury tego miejsca, ale kryją się za nimi ludzkie historie, bardzo ciekawe, a niektóre z pewną dozą humoru 🙂 .

Foto 1.

Wejście do domu przy ul. Mieczysława 15 i świeżo przebudowane schody. Ta starsza pani to Frau Kikut, mieszkanka parteru, przez dzieci nazywana po prostu Kikutką. W tle ogródki działkowe.

Foto 2.

To zdjęcie wykonano w maju 1962r. Rodzina na tle typowo Borsiwerskiego krajobrazu czyli chlewików, gnojoków oraz haźla (wychodka). Ten pan z prawej jest dobrze znany naszym czytelnikom. Pamiętacie lotnika z Biskupic? Tu jego historia

https://historia-zabrza.pl/mloda-para-luftwaffe-i-historia/

Foto 3.

Tu znowu ulica Mieczysława. Pod domem przebiega oryginalny rynsztok. Sama ulica jeszcze niewybrukowana, położono na niej kostkę ok. 1965r. Możemy sobie wyobrazić jak ta ulica wyglądała wczesną wiosną lub jesienią. Warto wspomnieć że była to jedyna ulica wyłożona kostką, na pozostałych w osiedlu kładziono już asfalt.

Foto 4.

Te zdjęcie oglądajmy z lekkim przymrużeniem oka. Ten uśmiechnięty pan po załatwieniu swoich spraw opuszcza Borsigwerski hazielek. Ujęcie też już historyczne, gdyż dziś tych wychodków już nie ma…

Opracował:  Piotr Herszowski.                   Zdjęcia z archiwum autora.                      31.07.19