Pocztówki Makoszowy Makoschau
Makoszowy po 1900 roku, gospoda, szkoła, młyn.
Te cztery obrazki to Makoszowy na przełomie 19 i 20 stulecia. Po lewej stronie dwa zdjęcia Restauracji Wagnera na rozdrożu ulic Legnickiej i Sejmowej (po 45r. lokal nazwano właśnie „Rozdroże”). Dziś jest tam sklep. Więcej o nim i zdjęcia w tym artykule.
W środku budynek szkoły. Makoszowy długo nie posiadały własnej. Aby się uczyć, dzieci musiały wędrować do Przyszowic. Pierwsza szkoła powstała w 1872/3 roku. Podarował ją mieszkańcom hrabia Donnersmarck. Powstała na działce, która była jego własnością i z materiałów, które dał na budowę budynku. Później 16 października 1911r. poświęcono większą, a starą przebudowano na kościół, który poświęcono w 1919.
Po prawej stronie jest młyn Widery. Pierwszy w Makoszowach powstał w XVI wieku, młyn Szombory. Drugi, młyn Widery powstał później. Widoczny jest już na mapie z 1736 roku. W 1830 były tam dwa młyny wodne.
Wspomniany młyn Widery stał u zbiegu ulic Legnickiej i Roberta Oszka. Na miejscu starego , drewnianego, wybudowano w 1890 r. murowany, w stylu ceglanego gotyku. Franciszek Widera sprzedał go następnie Maksymilianowi Suchanowi. Następnym posiadaczem został Robert Nocoń, naczelnik gminy Halemba. Działał aż do końca lat 80. XX wieku. Mimo iż zachował się w całości i starań historyków i miłośników zabytków, wyburzono go w 2013 roku, na skutek szkód górniczych.
Pocztówka jest własnością Filipa Warzechy i serdecznie mu dziękuję za jej udostępnienie.
Wydawca: Hermann Seemann, Leipzig.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 30.12.2024