Kop Makoszowy pocztowki i zdjecia

 

Moje  Zabrze – Przemysł.        Kopalnia   “Makoszowy – Dellbrück”.  

Pocztówki  i  zdjęcia.


2

Kolejne historyczne już zdjęcie w naszych zasobach. Rok 1972 kopalnia Makoszowy ( Dellbrückschächte) i szyb I z przedziałami A i B. Był pierwszym szybem kopalni na polu górniczym „Zero”. Jego głębienie rozpoczęto ok.1900r i osiągnął głębokość 850m. W przedziale Ia funkcjonowały dwie czteropiętrowe klatki. Natomiast w zlikwidowanym w latach 90-tych przedziale Ib zamontowane były 2 sześciotonowe skipy. W dniu 31 grudnia 2016 r. w kopalni ostatecznie wstrzymano wydobycie.

Opracował Piotr Herszowski. Zdjęcie z archiwum autora.

​25.01.2018

 

Obraz

kwk-makoszowy-szyb-1


1

Wieża gaśnicza koksowni “Makoszowy” (Dellbrück) na pocztówce Maxa Steckla z 1935 roku.

Zdjęcie może nie spektakularne, ale ważne jako dokument, gdyż jego autorem jest sam jeden z największych śląskich fotografów . ​
Obraz

Max Steckel (1870-1947), jak pisze Wikipedia: „Niemiecki fotograf Górnego Śląska, pionier fotografii przemysłowej oraz fotografowania dzikich zwierząt, osobisty fotograf książąt Hohenlohe-Öhringen”. W 1895 roku wydał album pt: „Vereinigte Kӧnigs- & Laurahütte” w którym przedstawił fotografie 33 kopalń koncernu. Był prawdopodobnie pierwszym który utrwalił pracę górników na kliszy już pod koniec XIX wieku.

Koksownia „Makoszowy”  była najmłodszą, ostatnią które powstała w Zabrzu, w roku 1908. Była również ostatnią zamkniętą, w roku 2002. Zbudowano ją przy uruchomionej dwa lata wcześniej kopalni „ Dellbrück-Schächte” (kop. Makoszowy), która przed rokiem zakończyła swe wydobycie.
Więcej o koksowni w naszym archiwum: http://aplus.historia-zabrza.pl/dzielnice_zabrza_makoszowy_koksownia.html
Max Steckel wykonał w okresie międzywojennym serię zdjęć które złożyły się na następny górniczy album zatytułowany „Czarne Diamenty”. Znalazło się w nim też wiele ujęć z Zabrza, wówczas Hindenburg O.S. Miał u nas również krótko swoje atelier, zamknął je w 1935 roku. Tą pocztówkę wydał właśnie w tym „zabrzańskim” okresie, oczym świadczy opis na odwrocie w środku (Oryginalne zdjęcie wydawnictwa Max Steckel , Hindenburg- B). ​
Wydawca: Verlag Max Steckel, Hindenburg-B.
Opracował:  Andrzej Dutkiewicz.  Pocztówka z archiwum autora.
Źródła:  http://aplus.historia-zabrza.pl/dzielnice_zabrza_makoszowy_koksownia.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Steckel