Zdjęcia powojenne-Zabrze

Dom Muzyki i Tańca – budowa i jego projektanci ze Lwowa.

Otwarty w 1959 roku Dom Muzyki i Tańca (w skrócie DMiT) jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych budowli powojennych w Zabrzu. Na tych zdjęciach jeszcze w budowie.

Budowa Domu Muzyki i Tańca 1.

Budowa Domu Muzyki i Tańca 1.

Jego twórcą był wybitny tandem architektów polskich Julian Duchowicz i Zygmunt Majerski. Absolwenci Politechniki Lwowskiej, po wojnie związani z Politechniką Gliwicką (wybudowali kilka instytutów), później Politechniką Wrocławską.

Tomasz Wagner określa jego formę jako „socmodernizm”, modernizm ze specyficznymi wpływami w krajach socjalistycznych. Jest to pewien skrót myślowy określający specyfikę architektury w latach przede wszystkim stalinowskich, aż do 80-tych XX wieku.

Dom otwarto na uroczystość górniczego święta Barbórki w 1959 roku, a jego pierwsza nazwa brzmiała „Hala Ludowa”. W mieszczącej ok. 2000 widzów sali występowały światowej sławy zespoły i soliści. W okresie PRL-u odbywały się tam często partyjne zjazdy i obchody, kończone często występami Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Dom wybudowano w znaczniej mierze przy pomocy przymusowych „czynów społecznych” mieszkańców Zabrza i obligatoryjnych składek w wysokości 1-2 % miesięcznego zarobku.

Te zdjęcia pochodzą z archiwum cyfrowego śp. Dariusza Guza i nie wiem czyją są własnością.

Opracował: Andrzej Dutkiewicz.

Zobacz pocztówki DMiT-u z opisem.

Źródła:

Tomasz Wagner. „Architektura modernistyczna w Zabrzu”.

https://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/lukasz-galusek-chcialbym-zeby-socmodernizm-byl-neutralnym-terminem

http://aplus.historia-zabrza.pl/powojenne_pocztowki_zabrza11.html

http://www.muzeum.gliwice.pl/gliwice-na-ich-drodze-julian-duchowicz-i-zygmunt-majerski/