Muzeum – przedmioty
Okulary w etui optyka Osswalda z ok. 1940 roku.
Takie okulary można było kupić w Zabrzu/Hindenburgu ok. 1940 roku.
Pochodzą z firmy rodziny „Osswald – Zegarki – Biżuteria – Srebro, oraz dział optyczny: filia Zeiss-Punktal*. Znany z dużego wyboru towarów, najstarszy sklep w okolicy, założony w 1871 roku”.
Tyle z reklamy w „Der oberschlesische Wanderer” nr 287 z 1926 roku.
Reklama sklepu znalazła się w wielu numerach tego wydawanego w Gliwicach czasopisma.
We wcześniejszych reklamach pojawia się również specjalność „złotnik” (Goldarbeiter).
Założycielem był najprawdopodobniej Reinhold Osswald, a sklep mieścił się przy ul. Karola Miarki 6, wówczas Stollenstrasse (tł. ul. Sztolniowa). Po tej stronie nie zachował się już żaden budynek, ale widać je na zdjęciu w tym artykule o pochodzie 1 – majowym. To ten niższy w środku.
https://historia-zabrza.pl/wyburzona-strona-ul-karola-miarki/
Również na tej pocztówce (z archiwum portalu) są one widoczne. Narożny ze sklepem kolonialnym „Neumann”, którego właścicielem był Ignaz Janik, nosił numer 8. Naprzeciw ówczesny ratusz gminny. O nim przeczytać można tutaj. https://historia-zabrza.pl/ratusz-gminy-stare-zabrze-k-miarki-5-stollenstrasse/
Też na tym fragmencie pocztówki. Z lewej Urząd Miejski przy ul. Powstańców Śląskich i obecnie pomnik Karola Miarki (do 45 r. pomnik wojenny).
W książce adresowej z 1938 roku pojawia się przy Bahnhofsplatz (Plac Dworcowy) 8, drugi zakład, prowadzony przez najprawdopodobniej syna Reinholda Osswalda, Roberta. To dom ze znaną wszystkim zabrzanom „Księgarnią św. Jacka”.
W tym roku w Hindenburgu było 15 zakładów branży jubilersko – zegarmistrzowsko – optycznej. To połączenie trzech specjalności w jednym, było w tym czasie powszechne.
Jednym z właścicieli był zapewne Włoch z pochodzenia Orfeo Stevenello, dwa prowadziły kobiety.
W roku 1941 Reinhold Osswald występuje już tylko jako w nazwie sklepu, jego właścicielem jest Robert, a nowy adres – w o wiele bardziej eksponowanym miejscu – to Kronprinzenstraße (Wolności) numer 301. Więc w samym centrum miasta, koło byłego hotelu na rogu z Placem Dworcowym.
W spisie firm Górnego Śląska z ok. 1940 roku nie znajdziemy już przy Osswaldach słowa JUBILER, ale tylko „zegary, optyka”. Pojawia się za to (trochę niewyraźnym drukiem) zwrot FOTO.
Polecam artykuł o innym rzemieślniku z Zabrza – JUBILER WOLLNITZA UL. DWORCOWA 3, 126 LAT ZAKŁADU. EKSPONATY I ZDJĘCIA.
Eksponat jest własnością Filipa Warzechy i serdecznie dziękuję mu za jego zdjęcia.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz. 17.03.2024