Zdjęcia przedwojenne-Maciejów.

Małe osiedle na granicy miasta.

Zdjęcie wykonane wkrótce po ukończeniu tego typowego dla lat 30. małego osiedla na niemieckim Górnym Śląsku. To stało i stoi w Maciejowie (Mathesdorf) przy ulicy ulicy Myśliwskiej (większość domów), wówczas Raudenerstraße. Po południowej stronie ul. Wolności, nie daleko od głównej linii kolejowej, przy granicy z Gliwicami. Niegdyś wzdłuż tej ulicy przebiegał kanał sztolniowy, przedłużenie „Sztolni Królowa Luiza”, które naprawdę nazywała się „Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna”.

Ul. Myśliwska.

Osiedle to zmieniało swą nazwę z biegiem czasu. Pierwszy raz znalazło się w formie notatki na planie miasta z 1930 roku. Na terenach niezabudowanych po południowej stronie ul. Gierałtowickiej zakreślono pole i napisano odręcznie: Przyszłe osiedle 1932. W tym roku prawdopodobnie je wybudowano.

„Wschodnioniemiecka Gazeta Budowlana” donosiła w styczniu 1933 roku że osiedle jest już gotowe, a aktywność budowlana przeniosła się w Maciejowie na północ od ul. Wolności.

Na planie z 1935 roku osiedla już jest i nazywa się „Małe Osiedla na Przedmieściu”.

W 1939 roku nazywano je „Osiedlem Granicznym” (Siedlung Stadtgrenze).

W 1941 na planie napisano po prostu „Małe Osiedle”.

To zdjęcie podpisane jest „Osiedle Raudanerstraße”.

Niewielkie domy wglądają bardzo estetycznie w swej jedności, choć może trochę koszarowo. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Ogromna większość z nich została przebudowana, lub co najmniej powiększona. Na pojedynczych tylko zachowała się wyłożona drewnem część fasady pod dachem.

Postawiono je w okresie ogromnego braku mieszkań, nie tylko w Zabrzu (Hindenburg O.-S.), spowodowanego przeniesieniu się wielu rodzin zza polsko-niemieckiej granicy do naszego miasta, po podziale Górnego Sląska.

Inne takie małe osiedle w Maciejowie i jego powstanie opisane jest tu.

https://historia-zabrza.pl/piekarnia-krolla-w-zabrzu-polnocnym-i-osiedle-damaschke/

Opracowanie i własność: Andrzej Dutkiewicz.                             29.01.2023