Muzeum – dokumenty
„Kennkarte” (Karta Rozpoznawcza) z lat II wojny światowej.
Pierwsza najstarsza (1) wystawiona w 26 czerwca 1940 roku przez sierżanta policji (Polizeimeister) komisariatu nr 7 w Zabrzu (Hindenburg O.S.), odczytać można to na pieczęciach pod zdjęciem. Jej właścicielem był pan Romanus Wiencek, hutnik z Zabrza. Zastosowano tu rzadką w języku niemieckim odmianę imienia Roman. (Zazwyczaj Roman po niemiecku to też Roman).
Następna Karta (2) wystawiona w rok później dla pani Adelheid Wienczek nieco się róźni. Inna jest treść pieczątki urzędu który ją wystawił. „Prezydent Policji w Gliwicach – Urząd Policji Hindenburg – Komisariat nr 7” Panin Adelajda była krewną Romana Wiencek, ale jego polskie nazwisko zostało pozbawione jednej litery, zapewne przez niemieckiego urzędnika który błędnie wpisał je do jakiegoś papieru.
Trzeci dokument (3) pani Marie Wienczek z domu Pietrek, nie różni się niczym od poprzedniego.
Kennkarte miała następujące rubryki od góry: miejscowość, numer, data ważności, nazwisko, imię (pierwsze było podkreślane), data urodzenia, miejsce urodzenia, zawód, niezmienne znaki szczególne, zmienne znaki szczególne, uwagi. Na ostatniej stronie (4) naklejano znaczek skarbowy o wartości 1 RM (Reichsmark).
Takie dowody tożsamości wprowadzono w III Rzeszy zarządzeniem z dnia 22 lipca 1938 roku. Były obowiązujące dla obywateli Rzeszy, mężczyzn od 18 roku życia (poborowych) i dla wszystkich korzystających z małego ruchu przygranicznego. Również dla wszystkich osób pochodzenia żydowskiego. Opłata za wystawienie wynosiła 1 RM. Dla Żydów 3 RM.
Kennkarte miała wielkość formatu A6, papier wzmocniony był lnem. Po 1945 r. orła ze swastyką zaklejano nalepką z tekstem „Dokument ważny tymczasowo”. Ostatecznie w 1951 r. w Republice Federalnej Niemiec zastąpił ją „Personalausweis” , czyli Dowód Osobisty.
Za udostępnienie rodzinnych dokumentów serdecznie dziękujemy pani Gabrieli Salwierak.
Opracował: Andrzej Dutkiewicz.