Historia po 1945 r

Wizyta generała de Gaulle’a w Zabrzu

Poniższe eksponaty wzbogaciły wystawę poświęconą historycznej wizycie Generała Charles de Gaulle`a na Śląsku zorganizowaną przez Muzeum Miejskie w Café Silesia, w jej 50-tą rocznicę. Jej kuratorem był Damian Halmer.

de Gaulle w Zabrzu

de Gaulle w Zabrzu

„Charles de Gaulle rozmawia ze śląskim górnikiem ubranym w strój galowy w trakcie sobotniej wizyty w Zabrzu na Górnym Śląsku, regionie Polski. Widoczny za de Gaulle’m jest jego adiutant (aide-de-camp), podpułkownik d’Escrienne noszacy kepi.”

9 września 1967 był dla Zabrza dniem świątecznym i pamiętnym. W trakcie sześciodniowej wizyty w Polsce, Zabrze odwiedził prezydent Francji generał de Gaulle. Jeden z najważniejszych i najbardziej znanych przywódców świata zachodniego. Oprócz udziału w oficjalnych uroczystościach w Domu Muzyki i Tańca, znalazł również czas na spotkanie z delegacją górników. W jej trakcie wykonano to zdjęcie, którego oryginał udało mi się zakupić. Fotografię zrobił fotograf agencji prasowej Associated Press, założonej w 1848 roku z siedzibą w Nowym Jorku (USA). Z drugiej strony fotografii przyklejono wycinek z angielskojęzycznej gazety, w której się znalazła.
Opracował  Andrzej Dutkiewicz.    Fotografia z kolekcji autora.

n

de Gaulle w Zabrzu zaproszenie

Oryginalne zaproszenie Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach na galowy koncert w wykonaniu Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „ Śląsk” w Domu Muzyki i Tańca Zabrzu dnia 10 czerwca 1967 roku z okazji wizyty oficjalnej Prezydenta Republiki Francuskiej Generała Charles’a de Gaulle’a i Małżonki.
Jak widać zaproszenie zostało wykorzystane (oderwany narożnik kontrolny), natomiast wizyta prezydenta Francji w czerwcu 1967 roku nie doszła do skutku z powodu wybuchu wojny na Bliskim Wschodzie. Przesunięto ją na wrzesień 1967.

To wtedy w Zabrzu 9 września 1967 roku Prezydent Francji Charles de Gaulle wypowiedział pamiętne słowa :„Niech żyje Zabrze! Najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast!”
Druga część tej wypowiedzi zawierała mocny akcent polityczny. Generał wyraził w nim przekonanie o nienaruszalności polskiej granicy zachodniej.
Zaproszenie o wymiarach ok. 14,5 cm x 10,5 cm na papierze kredowym.

Opracowanie:  A. Dutkiewicz ,   zbiór własny.                                            08.09.2017