Biblioteka

Trójmiasto – Bytom, Gliwice, Zabrze, Powiat Bytom.

“Dreistädteeinheit – Beuthen, Gleiwitz, Hindenburg, Landkreis Beuthen”.

Idea Metropolii Śląskiej narodziła się po raz pierwszy na niemieckim Górnym Śląsku w latach dwudziestych, po podziale regionu na skutek plebiscytu. Autorami i wydawcami książki, która przedstawia tą w okresie Republiki Weimarskiej powstałą inicjatywę, byli miejscy radcy budowlani Zabrza – dr. inż. Wolf, Gliwic – Schabik i Bytomia – Stütz.

Jej celem było stworzenie na wschodniej granicy Niemiec wielkiego organizmu miejskiego jednoczącego życie kulturalne i przemysłowe miast Zabrza, Gliwic i Bytomia wraz z jego powiatem.

Przedmowy do wydania napisali nadprezydent Zabrza dr. Lukaschek, nadburmistrze Gliwic i Bytomia dr. Geisler i dr. Knakrick, oraz starosta powiatu bytomskiego dr. Urbanek.

Swoje opinie wyrazili w książce również inni zaproszeni do współpracy wybitni planiści miejscy.

Do realizacji zjednoczenia trzech miast nigdy nie doszło. Powodów było wiele, ale ideę przekreślił przede wszystkim opór władz miasta Bytomia, które było wówczas o wiele zasobniejsze finansowo w porównaniu z pozostałymi dwoma i obawiało się obniżenia standardu bytu swych mieszkańców.

Wydawnictwo zawiera wiele ciekawych map i planów wyjaśniających problematykę zagadnienia, oraz ilustracje nie wykonanych projektów budowlanych, przede wszystkim w Zabrzu, które miało zastać centrum tej miejskiej “superjednostki”, jak i zdjęcia z poszczególnych miast.

Publikację wydano w roku 1929 przez wydawnictwo Friedrich Ernst Hübsch Verlag G. M. B. H. Berlin / Leipzig / Wien.

Okładka twarda, wymiary 26 X 20 cm.

Jest to niezwykle rzadka i interesująca pozycja.

Z archiwum Andrzeja Dutkiewicza.                                  19.04.2022