Zdjęcia powojenne-Biskupice

Panorama biskupickiego przemysłu w połowie lat 80-tych.

Trzy fotografie z połowy lat 80-tych XX w. przedstawiające przede wszystkim panoramę Biskupic. Na kliszy zachowano pejzaż naszego miasta który dziś jest już historią. Wykonał je Joachim Herszowski.

1

Tu spojrzenie na zachodni kraniec Biskupic. Od lewej widzimy kopalnie „Ludwik”. Komin kotłowni (wkrótce rozebrany, zastąpiony niższym metalowym), szyb Tadeusz, ten wyższy, prowadził wtedy normalne wydobycie, niższy Erazm był już zasypany. Obok budynek płuczki i sortowni. Dalej w prawo szkoła podstawowa nr 20 przy ul. Kasprowicza 7 i ciąg budynków wzdłuż ul. Bytomskiej.

2

Na lewym krańcu kadru wieża kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biskupicach przy ul.Trębackiej. W wysokiej niebieskiej wieży dalej w prawo mieściła się instalacja doświadczalna Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla z siedzibą w Biskupicach, jedna z nielicznych w Europie, służąca do prac z zakresu inżynierii chemicznej. Posiadała własną bocznicę kolejową. Tuż obok niej widoczny szyb „Gigant” kopalni „Rokitnica” (Pstrowski). Ten zakopcony zakład przemysłowy to koksownia i kopalnia „Jadwiga”, później „Pstrowski – pole Biskupice”. Tu również widać jeszcze płuczkę i sortownię.

3

Tutaj fotograf stał koło byłych zakładów gumowych i ulicy Szyb Jerzy na Zaborzu. Widok jest podobny jak na poprzednim zdjęciu. Fachowe oko dostrzeże tu, jeszcze zelektryfikowany, tor kolei piaskowej. Dalej są wspomniane już wieża, kopalnia i koksownia. Przy tym zdjęciu chciałbym zaznaczyć że skan tego przeźrocza zupełnie nie oddaje jego uroku który widać przy wyświetlaniu rzutnikiem na ekran.

Obecnie takich ujęć już nie powtórzymy, nie tylko ze względu na zmiany w infrastrukturze naszego miasta, ale przez te 30 lat swoje zrobiła też natura i to czyni je w pewnym stopniu wyjątkowymi.

Autor zdjęć:  Joachim Herszowski.      Redakcja:  Piotr Herszowski.

Źródła:

Kroniki miasta  Zabrze 6/1973

Relacja Joachima Herszowskiego.