Zdjęcia przedwojenne-Kończyce

Msza prymicyjna księdza Romana Kozubka. Kończyce

Msza prymicyjna. Kończyce.

Zdjęcie wykonano w dniu 26 czerwca 1937 roku przed kościołem Bożego Ciała w Kończycach po mszy św. prymicyjnej księdza Romana Kozubka. W drugim rzędzie od dołu pośrodku ksiądz Roman Kozubek. Po prawej i lewej stronie rodzice księdza.
Obok ojca księdza Romana Kozubka siedzi proboszcz parafii ksiądz Paweł Doleżych. Również w drugim rzędzie od dołu najprawdopodobniej ksiądz Gerard Kuś.
Roman Tomasz Kozubek urodził się w Paniówkach 26 lutego 1908 roku. Rodzicami byli Joanna z domu Badura i Piotr Kozubek. Do Kończyc przenieśli się w 1913 roku. W latach 1914-1921 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Kończycach. 14 września1921 wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego i rozpoczął naukę w Małym Seminarium Duchownym w St. Rupert w Austrii. Po maturze w 1930 roku wstąpił do nowicjatu werbistów w St. Gabriel. Tam otrzymał, 20 sierpnia 1936, święcenia kapłańskie. Zgłosił się na misje, ale otrzymał skierowanie do Polski. Od 1937 roku nauczał w gimnazjum w Górnej Grupie religi, języka niemieckiego i prowadził prace ręczne. Aresztowany wraz z innymi zakonnikami został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen i tam został zamordowany 16 maja 1940.
Fotografia i opracowanie: Dariusz Guz