Pocztówki Zaborze
Knajpa Emila Franke z Zaborza
Knajp, restauracji, czy piwiarni było w Zabrzu czy Zaborzu przed wojną o wiele więcej niż dziś. Można odnieść wrażenie że ludzie byli wtedy bogatsi, skoro stać ich było na korzystanie z tak wielu. A może tylko przywiązywali większą wagą do życia towarzyskiego.
Knajpa Emila Franke z tej pocztówki, gdzie serwowano przede wszystkim alkohol (piwo, wino, likiery), uweselała dzień codzienny ludziom z Zaborza. Mieściła się, jak w podpisie, przy Mittelstrasse, czyli ulicy Środkowej,w kolonii B na Zaborzu. Na ulicy Skarbnika (boczna Lompy, z tyłu byłej kopalni „Zabrze”) nie zobaczymy dziś zbyt wielu kamienic. Ta stała prawdopodobnie pod numerem 22. Do dziś przetrwała sąsiadka pod numerem 24. W książce adresowej z 1910 roku znajdziemy pod tym adresem dwóch panów Franke, Franza-oberżystę i Emila-ucznia rzeźniczego. Pocztówka pochodzi z lat późniejszych i chyba Emil wyuczył się, dorósł i zastąpił Franza.
Górne zdjęcie to budynek oberży, środkowe to sala (pokój) dla gości, a dolne przedstawia salę dla grup, czy stowarzyszeń. Wielka reklama ze ściany domu uzupełnia, również jako opis, całość pocztówki.
W książce adresowej z 1924 roku nie znajdziemy już tego lokalu, ale na tej samej Mittelstrasse, która od 1927 nazywa się Pochhammerstrasse, pod numerem 3 zameldowani są między innymi Emil Franke-Ispektor i Elisabeth-wdowa. Natomiast w 1938 roku na Kronprinzenstrasse 434 na Zaborzu, (Wolności, koło komisariatu policji) odnajdujemy znowu Emila Franke i jego gospodę, nie znam niestety jej nazwy. Po wojnie nadal istniał w tym budynku lokal gastronomiczny, piwiarnia „Śląska”. Potem zmienił nazwę na „Bar Śląski” i w tym czasie dostawał nawet wyróżnienia za czystość i schludność i rzeczywiście tak tam było. Niestety kilka lat temu bar ostatecznie zamknął swe podwoje.
Pocztówka jest własnością Tomasza Grabowskiego, któremu serdecznie dziękuję za jej udostępnienie.
Wydawca: Paul Pampuch, Photogr. Anstalt, Weidenhof, Kr. Breslau.
Opracował: A. Dutkiewicz. 21.10.2017